NEWS


       BOARS


         SOWS


        SHOWS


   FOR SALE


     PLANS


    NURSELS


 

 

 

2013 / 2012 / 2011 / 2010 / 2009

Sledujte náš Facebook profil: MARSYAS CAVIARY

24.12.2014 - Přejeme všem krásné prožití vánočních svátku, bohatou nadílku a do nového roku 2015 jen to nejlepší.

17.12.2014 – hurááá „zbavily“ jsme se osmadvaceti kousků (a to už je docela znát :o)) aneb proběhli další 2 exporty do dalekých končin – opět Thajsko a Filipíny. Cestu opět všichni zvládli bez jakýchkoliv problémů a to frčeli i naháči. Tímto ukončujeme chov skinny morčat v naší CHS.

13.12.2014 – se konala 2. výstava v Holubicích. Tuto výstavu jsme tak trošku prokaučovaly :)))), nějak poslední dobou není na nic čas, a dle toho vypadala i výstavní příprava (čti žádná nebyla). Prostě jsme se na morčáky vyprdly a tudíž si vůbec nevšimly, že jsme si z výstavy v Ústí dovezly vetřelce. Jo, jo, všenky … No a až na výstavě jsme zjistily, že z devíti nahlášených morčat jich má 5 všenky. Následně ještě z těch 4 zbylých statečných byla Chelsea disknutá za nepřirozené konečky chlupů (zřejmě olámáno o domeček, takže už byl odebrán). Takže nám zbyla celá 3 morčátka a to se vyplatí :o))).  I ten zbytek tedy trošku zabodoval:Marsyas Nirvana – Nejlepší satén a Marsyas Mangusta – nejlepší hladký junior. A teď jen na vykecání se, protože žádné protesty či něco podobného jsme nedávaly… Jak mohlo Nejlepší krátkosrsté morče na této výstavě vyhrát morčátko, které bylo 2. nejlepší hladké junior?, když už jednou byl udělaný rozstřel (stejný počet bodů) a už tedy jednou bylo o těchto zvířatech rozhodnuto?

12.12.2014 – porodila krásně světle krémová trojčáka Kytka (Palemoonovic Fleur). Jeden z kluků má tedy bohužel zálomek, ale ostatní 2 nejspíš zůstanou z důvodu nepříbuznosti na většinu našeho chovu. Jedna společná zde a jednotlivě v odchovech.

6.12.2014 - porodila Sarah nádherná dvojčátka. Saténová krémka a bílá červenooká, obě holčičky, co víc si přát. Více v odchovech.

26.11.2014 – porodila tmavooká dvojčátka Juliet. Jeden crested, jeden hladký – bude těžké rozhodnout, který z nich zůstane :o)), protože oba jsou nádherní! No posuďte sami – více info v odchovech.

10.11.2014 – porodila čtyřčátka Eleanor. Máme jednoho krémového crestedíka a tři hladké bílé rarášky (2 kluci a 1 holka). S maminou zde a jednotlivě v odchovech.

26.10.2014 – porodila čtyřčátka Yenefera  opakované spokojení, opakovaná spokojenost :o). Jen tedy malá výtka ohledně pohlaví – příště chceme zase nějaké holky (třebas něco jako Sapphire Diamond :o)))). Takže tentokráte samí kluci – 2 krémoví crestedi, 1 bílý crested a  1 bílý hlaďáček. Jedna společná zde a jednotlivě v odchovech.

14.10.2014 – a dělají se zásoby... Prý bude tuhá zima… Tuhá netuhá, těm jejich předpovědím se stejně nedá moc věřit, ale dlabanec se hodí vždycky. 600 kg snad chvilku vydrží …

11.10.2014 – porodila Yolly jedináčka, překrásnou bílou holčičku, bohužel o maminku jsme po pár dnech přišly. Malou Margotku adoptovala Yaga, takže alespoň tohle dobře dopadlo! Fotka je už s adoptivní maminkou a samostatná v odchovech.

8.10.2014 – porodila Yaga Magicovi čtyřčátka. Bohužel 2 míma jsme po příchodu domů našly nevybalená :o(. Zbývající dvě jsou krásné krémové holky – no posuďte sami,  jsou prostě k nakousnutí - Laskonka a Lentilka:

5.10.2014 – a je to zase tady… uffff, opět pytlování sena :(. Poslední balík vydržel dlouho, někdy od března, ale tak prostě byla tráva no, teď to bude tak na 2, max. 3 měsíce :(  Ale měly jsme velké pomocníky J, Čelzí nejdřív drtila dlouhá stébla, potom, že i prý třísky na okus by se mohly hodit …, Flek přišel počítat pytle... No mákly jsme si, bylo jich zas téměř 40!

3.10.2014 – porodila svoje první miminka Boženka (Marsyas Oh My God). Porod zvládla na jedničku, máme buffíkatou a krémovou holčinu a 2 krémové kluky. Sice nevíme, kam všechny ty morčata nastrkáme, ale alespoň jeden z kluků, z důvodu většinové nepříbuznosti na celý náš chov, zůstane. Společné foto zde a jednotlivě v odchovech.

25.9.2014 - porodila Chelsea 4 prcky. Celkově její březost byla taková trošku malá záhada. Hrozně dlouho na ní nebylo vůbec nic znát, bříško rostlo celkem pomalu, teprve den před porodem jsme zjistily, že už je otevřená na 2 prsty. Prostěžádný stereotyp. Ale miminka krásná, zdravá, tak konec dobrý, všechno dobré. Máme krémovou saténovou holčičku, krémovou a bílou holčičku a krémového kluka. Jedna společná zde a jednotlivě v odchovech.

No a aby toho nebylo málo, tak chvíli po Čelze porodila i Glorie. Ta má trojčátka, taková tlusťoška a jen tři prcci :o))) - krémová holka, bílý a krémový kluk. Jednotlivě v odchovech a tady jedna společná.

23.9.2014 - jsme uskutečnily další export 14 morčáků z naší chs, tentokrát až do daleké Indonésie :o)) Během 24 hodin byla morčata na místě, všechna dorazila v pořádku, takže máme velikou radost, že se to zase povedlo! Chovatelé z Indonésie byli více než nadšení :o)))) Pár fotek morčat, která odletěla, a další z prvního dne v novém domově :o)

20.9.2014 - jsme se zúčastnily 1. děčínské výstavy. Trošku úlet, většinou takové dálky nejezdíme, ale chtěly jsme vidět posuzování Rity. No a jak jinak???!!!! Samozřejmě!!! Hlaďáky dostala Monika. Alespoň crestedy tedy posuzovala Rita a moooc se jí líbila naše Sáfa (Marsyas Sapphire Diamond) - no a byl z toho BIS + Nejlepší krátkosrsté morče, Nejlepší jednobarevné morče a Nejlepší anglický crested junior. Marsyas Octomilka se stala Nejlepším saténovým morčetem výstavy, Nejlepším hladkým saténem a získala Speciální cenu posuzovatelky Moniky Spychala. Marsyas Ovečka byla 3. nejlepším hladkým baby. Cesta tam byla šílená, cesta zpět ještě šílenější. Raději už jen foto vítězných holek :o)

12.9.2014 - porodila svoje druhá miminka Nirvana. Bylo to opakované spojení s Dieselem, chtěly jsme druhou Ovečku, ale nepovedlo se..., všechna mimča byla totiž v saténu. Takže jo, spokojenost veliká, ale bohužel ne na dlouho, protože o 2 saténky jsme v pár následujících dnech přišly :o(( Tady jedna společná a jednotlivě v odchovech.

8.9.2014 – o prvním zářijovém víkendu se již tradičně konaly lounské výstavy při výstavě  „Člověk v přírodě 2014“. Dorazily jsme tedy jen na jeden den, protože na září bylo naplánováno akcí už nějak moc, ale i tak jsem si to tam stihla skvěle užít :o). Morčáci opět přidali super umístění, takže prostě… co víc dodat :o). Možná jen ta umístění :o). Takže máme opět BISe, opět se o něho postarala mladičká Marsyas Mangusta, která s 98 body k tomu ještě získala ocenění Nejlepší krátkosrsté baby a Nejlepší hladké baby. Marsyas Sapphire Diamond se stala Nejlepším anglickým crestedem junior, Marsyas Kapybara byla 2. nejlepším hladkým baby a Marsyas Ovečka 3. nejlepším hladkým baby (na Labuťku se hold nedostalo, ač s holkama byla též se svými 98 body v rozstřelu). Sranda je, že ani na Celebritu se nedostalo žádné umístění v hladkých juniorech (v krátkosrstých se zadávala jen první místa) přestože získala opět krásných 98 bodů :o).  No, prostě tam bylo moc krásných hlaďáků! A náhradník Sweeney, přestože měl stále ještě dost vylysalé bříško, spolu s Ovečkou získali 2. nejlepší krátkosrstý pár (prostě jí to zkazil :-D ). Ještě k super dojmu z výstavy nesmím opomenout zmínit návštěvu italské cukrárny v centru města s prostě úúúúúúúúúúúžasnými a bezkonkurenčními dortíčky a teď už konečně foto účastníků zájezdu :o) Jednotlivé body samozřejmě v sekci výstavy.

Z výstavy v Lounech jsme si dovezly naší odchovankyni Marsyas Fata Morganu, jelikož Michal ukončil chov hladkých, a její dceru Zwaru from Micky, která je zároveň i dcerou našeho odchovance Marsyas Bizzare Luck. Za pomoc s dopravou moc děkujeme Anetě z CHS Garnet!

25.8.2014 – no jak jinak už u černých :o))), Pia porodila 4 kluky!!! Ale tak hlavně, že jsou všichni zdrávi! Jedna společná zde a jednotlivě v odchovech.

24.8.2014 - konečně porodila Wictoria. Narodilo se 6 miminek, bohužel 1 bílé už bylo mrtvé, takže máme 3 krémáčky, 1 buffíka a 1 bílého červenoočka. Prckové jsou menší, ale přesto doufáme, že to všichni zvládnou :))) Společná zde a více v odchovech.

23.8.2014 – a zase jedna výstava :o). Tentokráte se konala 4. Žitenická výstava morčat a i zde si naši morčáci vedli náramně!!! Tentokráte BIS aneb Best in show aneb Nejlepší morče výstavy získala maličká, teprve čtyřměsíční Marsyas Mangusta. K tomu přidala ocenění Nejlepší krátkosrsté morče výstavy, Nejlepší krátkosrsté baby a Nejlepší hladké morče (v plemeni se třídy nezadávaly). Marsyas Chelsea se stala Nejlepším krátkosrstým adult morčetem, Nejlepším saténovým adult morčetem a 3. nejlepším hladkým morčetem. Marsyas Kapybara byla 2. nejlepším hladkým morčetem a spolu s Marsyas Lamborghinim se stali Nejlepším krátkosrstým párem výstavy. Marsyas Saphire Diamond se stala Nejlepším anglickým crestedem. Do Žitenic jsme po dlouuuuuuuhé době vytáhly i naháče a pro nás překvapivě bodovala i nahule, když se Sophinka stala Nejlepším bezsrstým adultem a 3. nejlepším skinny morčetem.

Opětovnou radost z parádního úspěchu našich morčátek a skvěle strávené výstavy tentokráte zastínila velká rána, když den před výstavou zcela neočekávaně zemřela naše překrásná černá samička Marsyas Olivia Newton Jones :o(.

17.8.2014 – a je to tu - jubilejní 15. Speciální výstava morčat v Toulcově dvoře. Zasvěcení ví, že jsme letos původně ani jet neměly, ale trocha přemlouvání a domlouvání nakonec vzala za své a tak se jelo :o). Morčáků jelo „jen“ 10, i když původně v plánu bylo víc, ale někteří nejmenovaní odmítli sami větší počet zvířat na výstavu připravit, ale na dobré, co na dobré, na letošní SUPER výsledky to stačilo :o). Ani ve snu nás totiž nenapadlo, že by jsme si z této prestižní a jedinečné výstavy mohly domů přivézt BIS!!! O toto ocenění se postarala saténová samička Marsyas Chelsea, která se německému posuzovateli Herbertu Janssenovi tak moc líbila, že získala jako jedna z pouhých tří morčáků hodnocení V, Speciální cenu udílenou posuzovateli a to tedy od Herberta Janssena (Friesendeich Ehrenpreis) Best satin, dále získala ocenění Nejlepší hladké satén adult, Nejlepší krátkosrsté morče adult, Nejlepší morče českého chovu a Nejlepší krátkosrsté morče výstavy. Ale krásná umístění získali o ostatní :o) - Marsyas Ovečka (HV) získala ocenění Nejlepší hladké krémové morče výstavy, Nejlepší hladké baby a 3. nejlepší krátkosrsté baby. Crestedka Marsyas Sapphire Diamond (HV+) se stala Nejlepším anglickým crestedem junior a 3. nejlepším krátkosrstým juniorem. Černoška Marsyas Lorraine Lucchini (HV+) se stala Nejlepším hladkým černým morčetem výstavy a 2. nejlepším hladkým juniorem. Marsyas Mangusta (HV) se stala 2. nejlepším hladkým baby a spolu s Lucinou, Lambem a Kapybarou se stali Nejlepší chovnou skupinou. Marsyas Kapyraba spolu s Lamborghinim byli 4. nejlepším krátkosrstým párem výstavy. Co na to říct... výstava krásná a prostě radost obrovská!!!

13.8.2014 – v rámci příprav na Speciálku porodila Xafari. Byl to další z vyhlížených a toužebně očekávaných porodů, a to jak dopadne tato kombinace. A hurááááá!!!!, druhý černý šimlík je na světě!!! Světlo světla společně s tím spatřily 2 triko šimličky a jedna holčička černá s červenou. Mrňousci společně zde a jednotlivě opět v odchovech.

6.8.2014 – porodila tři kluky Eowyn. Chjo, zase kluci :o). Alespoň že snaha o černého šimlíčka pomalu a jistě začíná přinášet ovoce… Jeden tam totiž konečně je! Jen není zatím zcela ideální, šimlování nemá pravidelné, ale hlavička a nohy jsou černé a už je bez červené!!! Takže samozřejmě zůstává a uvidíme, co bude v chovu dávat dál. Další z kluků je NS američánek a třetí prcek je celý černý. Jednotlivě v odchovech.

4.8.2014 – porodila Yolly jedináčka. Yollynce trvalo docela dlouho než zabřezla, ale výsledek stojí za to :o). Narodila se krásňoučká buffí holčička a protože po Yolly zatím v chovu nic nemáme, tak malá zůstává. Mrknout na ni můžete zde.

27.7.2014 – se konala tradiční, již sedmá výstava v Horšovském Týně. Morčáků nebylo přihlášeno moc, asi 65 zvířat, ale samozřejmě hlaďáci tvořily půlku všech celkem přihlášených morčat, takže i tak prostě konkurence bylo dost! Proto škoda, že se třebas nezadávalo žádné ocenění v plemeni a vyhlašovalo se jen celkově v krátkých a v dlouhých + samozřejmě mazlíci :o). Naši i přes pár „průšvihů“ - Lucina zjištěný začínající zánět očička, morčáci nic moc protrhaní a ještě ani neokoupaní :o))), páč se nám prostě v sobotu nechtělo :o))), tak dopadli celkem dobře: Marsyas Kapybara – Nejlepší krátkosrsté baby, Marsyas Mangusta – 2. nejlepší krátkosrsté baby, Marsyas Labuť – 3. nejlepší krátkosrsté baby. Marsyas Olivia Newton Jones – Nejlepší krátkosrsté adult, Marsyas Nirvana – 3. nejlepší krátkosrsté adult.

 Pomyslnou třešinkou na dortu byla výhra v tombole, sice tedy darovaná :o), ale i tak potěšila a zábavné řešení dojezdu domů s malým čurýkem :o)

21.7.2014 – hurááááááááááááááá, máme zase jednoho crestedíčkaaaaa :o), tedy vlastně líp - crestedičku!!!! Yumička sice přivedla na svět jedináčka, ale nevadí, pomalu a jistě se snad i těch crestedů dočkáme :o). Máme bílou holčičku Cibulku :o), jméno přímo na tělo :o) a mrknout na ni spolu s maminou můžete zde, jednotlivě opět v odchovech.

12.7.2014 – jsme se zúčastnily 1. Plzeňské výstavy. Úžasné, když se jede na výstavu takový kousíček :o). Skvělá byla zábava ve společnosti super lidiček, parádní byly výsledky našich morčáků :o). Prostě zase jedna fajn výstava! Docela překvapením pro nás bylo umístění naší malé Kapybary, která v necelých 3 měsících získala ocenění BIS krátkosrstý, BOG junior 1. místo a BOB 1. místo (v plemeni se nezadávaly třídy) . Ale váleli i ostatní - Marsyas Lorraine Lucchini BOG junior 1. místo, BOB 3. místo, Marsyas Olivia Netwon Jones – BOG adult 1. místo. Marsyas Chelsea BOG junior 2. místo, BOB 2. místo, Marsyas Sapphire Diamond BOG junior 3. místo, BOB 2. místo. Jednotlivé body v sekci výstavy.

28.6.2014 – tady dokumentace našich březulek a později i se všemi miminy :o)

26.6.2014 – joooo, přijdu hned po ránu a zase tam jsou :o))))))))))))), hezký pocit, když je vše v pořádku a bez problémů, prostě tak, jak má být! Teď tedy konečně porodila Olexa a je to na chvíli poslední porod, poslední z té skupinky sedmi březulek. Máme 4 modrooké mimíšky, 1 holčičku a 3 kluky. Společné foto zase zde a jednotlivě v odchovech.

25.6.2014 – jak jinak než hned po ránu jsem našla u Pollynky miminka :o). Máme bílou holku a krémového kluka. Broučci s mamčou společně zda a jednotlivě v odchovech.

Bohužel dopoledne jsem pak zjistila, že Yaga potrácí :o(. Nebyla březí ještě ani měsíc, ale asi ještě že tak... když totiž porodila 7 mimino a v bříšku bylo stále „něco“ cítit, pro jistotu jsem jela na veterinu. A jo, moje domněnka se potvrdila, ultrazvuk ukázal ještě osmé mimčo! Dostala oxytocin, něco proti bolesti a krvácení, a atb. Cestou domů naštěstí porodila poslední, osmé mimi a teď jí dokrmujeme a vitamínujeme a doufáme, že to holka zvládne!!!

24.6.2014 – řeči o tom, že po maturitě bude aktualizace průběžná se tak trošku minuly účinkem, takže toho dnes bude zase poněkud víc :o). Začnu od nejmladších novinek až po ty nejstarší, ať je to tu pěkně popořádku :o)

23.6.2014 – opět hned po ránu se v boxu u Rianny choulila 3 sladká „kuřátka“, ještě ne úplně doschlá, ale i tak bylo vidět, že budou opět luxusní! Dokonce jsme „uvítaly“ zálomek u jedné ze slečen, protože alespoň ta půjde z domu :o). Pak jich člověk nemá mít tolik, když se rodí samí takoví baculatí krasavci :o). Něco společného zde a jednotlivě opět v odchovech.

Výjimka potvrzující pravidlo, páč u nás se rodí většinou v noci, je Angelina. Ta v pondělí dopoledne porodila šesterčátka, bohužel toho prvního kluka jsem našla už mrtvého. Porod byl zřejmě hodně rychlý a Angelina nejspíš nestíhala čistit. Když jsem došla na kontrolu, tak tam měla 3 nevybalené prcky a další 2 se narodily okamžitě po sobě… Ještě že na mě počkala :o). Jedna ooobr rodinka zde a jednotlivě v odchovech.

22.6.2014 – při ranním krmení jsme u Chanel Coco Noir našly trojčáka, ale úžasná!!! trojčátka :o) a přestože jsou ve vrhu 2 kluci, tak zatím oba i se ségrou zůstávají :o). Společná fotka zde a jednotliví prcci v odchovech.

.21.6.2014 – jsme vyrazily na výstavu do Německého Selb-Plössbergu. Výstava byla hoooodně náročná, konec byl až ve 20.30 hod, a pak nás ještě čekaly 2 hodiny cesty domů, ale výsledky stály za to :o) a česká výprava, stejně jako vloni, „vybrala“ skoro všechno co mohla :o). Tady tedy výsledky naše:
Marsyas Lorraine Lucchini - 1. Platz Jungtier, 1. Platz Glatthaar, 1. Platz Glatthaar 4-6 Monate einfarbig
Marsyas Sweeney Todd – 2. Platz Glatthaar 4-6 Monate einfarbig
Marsyas Lamborghini - 3. Platz Glatthaar 4-6 Monate einfarbig
Marsyas Chelsea - 1. Platz Glatthaar 7 Monate a cenu posuzovatele Herberta Jannsena Seltene Variante
Marsyas Sapphire Diamond – 1. Platz English Crested

M. Sapphira a M. Lucina byly v rozstřelu o Nejlepší samici výstavy, v užším rozstřelu pak zůstala Sapphira s Denisinou Zannah, stejně jako v Chebu :o), ale tentokráte to Sáfě Zannah nandala :o). Ale i tak skvělý úspěch!

No a po návratu domů nás čekalo překvapení v podobě krásné krémové holčičky od Renesmé. Mrkněte :o) Vrh W6.

19.6.2014 – porodila dvojčátka Jessica. Máme bílého tmavookého okatého kluka a stejně okatou krémovou holčinu. Rodinka zde a jednotlivě v odchovech.

15.6.2014 - se konala další výstava v dalekém Thajsku a už podruhé se BIS výstavy stala Marsyas Valentine!!!! Valentinka je zároveň prvním Grandšampionem Thajska & Asean!!!
Res. BIS byla Marsyas Zafira
:o). Máme obrovskou radost a velké díky za skvělou péči a gratulace posíláme Tohovi. Mimochodem, rozhodčí z USA, kteří posuzovali nedávno v Malaysii a teď v Thajsku, se hlásí na exkurzi do Čech :o).

11.6.2014 – o víkendu se Marsyas Chance Eau Fraiché zúčastnila výstavy v Malaysii a BOMBA výsledek. Hned na první výstavě získala titul BIS aneb Best in show či Nejlepší morče výstavy! Skvělý a úžasný, máme MOC velkou radost a posíláme velké gratulace do Malaysie. Posuzovali Randy Shumaker (California), Josh Humphries (USA) a Arie Wardhani (Indonesia).

9.6.2014 – porodila svoje první miminka Borůvka (Marsyas Blueberry). Ač na to vůbec nevypadala, tak máme překrásná paterčátka, 4 holky a 1 kluka. Mimča jsou tedy menší, ale věříme, že to všichni v pohodě zvládnou. Společné foto zde a jednotlivě v odchovech.

7.6. – 8.6.2014 – dvoudenní výstava Kladno aneb dějiny se opakují … :o))). Přesně takové vedro totiž bylo před dvěma lety zrovna při kladenských výstavách. Ale tak prostředí tam již dobře známe a víme, co tohle počasí dokáže udělat s plechovou střechou… Prostě nabraly jsme pro každého morčáka s sebou další box a v neděli byli všichni „na hotelu“ :o). V neděli posuzovala Andrea Kroftová, většina morčáků z toho horka tedy sotva stála na nohou, ale i tak bodíky více než slušné :o). Krémáci (Marsyas Celebrita, Marsyas Oh My God, Marsyas Sweeney Todd a Marsyas Napolen) získali Nejlepší chovnou skupinu, Celebrita přidala Nejlepší krátkosrsté baby a Nejlepší hladké baby, Sweeney Todd zabodoval v juniorech, když získal Nejlepší krátkosrstý junior a Nejlepší hladký junior. S Celebritou vybojovali 2. nejlepší krátkosrstý pár. Napoleon se stal 3. nejlepším hladkým juniorem. Chelsea si od soboty polepšila a v neděli byla Nejlepším saténem výstavy. Sapphire byla Nejlepší anglický crested junior a 3. nejlepší krátkosrstý junior.

V sobotu posuzovala Petra Švarcová a morčáci dopadli takto: Marsyas Sapphire Diamond – Nejlepší anglický crested junior, Marsyas Lorraine Lucchini byla Nejlepší krátkosrstý junior a Nejlepší hladký junior, spolu s Lamborghinim byli 2. nejlepším krátkosrstým párem výstavy. Sweeney Todd byl 3. hladký junior a spolu s Celebritou 3. nejlepší krátkosrstý pár výstavy. Chelsea byla 2. nejlepší satén výstavy.

Ze soboty na neděli se konala skvělá grilovačka, prostě tato výstava opět neměla chybu :o). Jednotlivé body v sekci výstavy.

31.5.2014 - porodila Sarah 2 bílé červenooké kluky, prý je mám jako dárek k narozeninám :o) Více zde.29.5.2014 - Pia se konečně umoudřila a nadělila nám 2 krásné obr kluky, ikdyž bez pomoci bysme asi o oba samečky přišly :( Naštěstí bylo vše a všichni ve správný čas na správném místě, a proto tu jsou oba kloučci s námi a všechno je v pořádku :o) Vrh S6.

28.5.2014 – tak už je konečně po maturitě, HURÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ, a snad to tu začne už trochu normálně fungovat :o). Novinek je spousta, už si je určitě ani všechny nepamatujeme, začneme od těch nejnovějších a uvidíme, na co si vzpomeneme :o). 24.5. – 25.5.2014 – 7. a 8. výstava v Chebu, už tradičně v DDM Sova. V Chebu jsme nesměly chybět, jak jinak :o), i když nakonec bylo na mále… Letos Milan pozval posuzovatele z Německa a to Herberta Jenssena a Antje Meyer, oba jsme zažily vloni na výstavě v Rehau, Herbert je úžasný šoumen, takže se bylo na co těšit! Naši morčáci se oběma posuzovatelům moc líbili, k těm všem pohárům a kokardám jsme vyhráli i spoustu hoblin, sena a krmení, a tak máme zásobu na nějakých pár týdnů :o). Zhodnocení výstavy - paráááááááááááádaaaaaaaaaaa :o).

Výsledky neděle: Marsyas Sapphire Diamond– BIS krátkostrsté, Nejlepší krátkosrsté morče rovná srst, Nejlepší krátkosrsté baby, Nejlepší anglický crested. Marsyas Elektra - 3. hladké baby, Marsyas Diorella - 3. hladké junior, Marsyas Lorraine Lucchini - 2. hladké junior. Marsyas Celebrita, Oh My God, Napoleon a Sweeney Todd byli 2. nejlepší chovatelskou skupinou. Marsyas Lamborghini a Lorraine Lucchini se stali Nejlepším párem a 2. pár obsadili Eagle Premier s Diorellou.


Výsledky sobota: Marsyas Celebrita – Nejlepší krátkosrsté baby, Nejlepší hladké baby; Marsyas Sapphire Diamond - 2. krátkosrsté baby a Nejlepší anglický crested, Marsyas Lorraine Lucchini - 2. hladké junior a 3. krátkosrsté junior, Marsyas Sweeney Todd - 3. hladké baby.

Jednotlivé body za oba dny v sekci výstavy.

No a teď bude následovat nálož miminek:
13.5.2013 – porodila trojčátka Sophie, máme 2 kluky (holý černý a chlupatý aguťák) a 1 černou holku. Vrh R6.

7.5.2014 – porodila trojčátka Fleur, bohužel o jednoho z kluků jsme následně přišly. Zbyla nám tedy bílá holčička a bílý kluk. No a jelikož u Fleur nešlo jinak než začít s „kytičkovými“ jmény, tak máme Qvětinku a Qvětáka :o)

29.4.2014 – porodila jedináčka Oliva (Marsyas Olivia Newton Jones). Je to nááááádherná holčička, bohužel jí vylezlo trochu červené na zadní nožičce. Škoda, škoda, škoda :o) Vrh P6.

26.4.2014 – porodila paterčátka Nirvana. Břicho tedy rozhodně tak velké neměla, takže překvapení, dokonce o to větší, že ve vrhu byli 4 saténi, čímž se tedy u Diesela potvrdilo SG :o)
Vrh O6.

21.4.2014 – jsme ráno při krmení našli v boxu u Lary a Boženky další morče :o))))). To byl ale šok :o). Po prvotním údivu, kde se tam to další morče vzalo, odkud a kam spadlo, jsme se ale dovtípily, že to minibříško nesignalizovalo ještě dooooost času do porodu, ale signalizovalo jedináčka :o). No jo, nikdo jí kvůli tomu prťavému břichu nezkoumal a neprohmatával…. Prcek je pěkný obřík se sloníma ušiskama a mrknout na něho můžete zde.

Ten samý den k večeru porodila ještě trojčátka Sabby. Máme 2 kluky a 1 holčinu a tu holko x klučičí statistiku u těch černých ve prospěch kluků asi neobrátíme :o). Na prcky můžete mrknout zde.

To by bylo k miminkům vše, máme bohužel také špatné zprávy, kdy jsme přišly o několik zvířat, co víc, bohužel březích samiček, ale to víc ani rozepisovat nebudeme, ať to znovu zbytečně nebolí … :o(

19.4.2014 – jsme se zúčastnily 1st Duo Easter výstavy v České Lípě. Do Lípy jsme jely poprvé, tedy s morčaty :o), a moc se nám tu líbilo. Holky měly vypsáno spoustu ocenění, připraveno bylo skvělé zázemí, jen ta ranní zima nás, a hlavně asi morčáky, trošku pozlobila, ale velice brzy se začalo dělat krásně, takže spokojenost :o). Hlodavci dokonce přidali krásná ocenění, doma nás čekalo super překvapení, prostě príma den :o). Ale k těm oceněním tedy: Marsyas Chelsea – BIS Satin aneb Nejlepší saténové morče výstavy a Nejlepší hladký satén. Marsyas Diorella přidala 2. nejlepší hladký junior, Marsyas Oh My God alias Boženka :o) se stala Nejlepším krátkosrstým baby (BOG B – I.), Nejlepším hladkým baby (BOB B I.) a vůbec Nejlepším hlaďákem výstavy (BOB). Spolu se Sweenym (Marsyas Sweeney Todd) se stali 3. nejlepším párem standardu A + B (a tedy nejlepším párem standardu A). A velkým a milým překvapením bylo umístění maličké Saphiry (Marsyas Sapphire Diamond), která se stala Nejlepším anglickým crestedem baby (BOB B – I.), ale zároveň z počtu 21 anglických crestedů Nejlepším crestedem (BOB). Jednotlivé body v sekci výstavy.

No a doma nás čekalo další překvapení v podobě nádherných miminek od Pumy. Máme 4 holčičky (konečně se ten poměrů holky x kluci trošku zlepšil) a 1 kluka. Na bandu společně můžete mrknout zde a jednotlivě v odchovech.

16.4.2014 – porodila svoje první miminka Emilka. Oddělily jsme jí od samce za 5 minut 12, jak se říká :o). když k večernímu krmení jsme se dostaly až tak kolem desáté večer a už se nám zdálo, že se i dost otevírá, že by jsme jí měly oddělit :o). No a v pět ráno už byli sušší :o))). Svůj první porod zvládla ukázkově, všichni jsou v pořádku, co víc si přát…Možná jen víc těch holek :o))). Jedna společná zde a jednotlivě v odchovech.

5.4.2014 - jsme se zúčastnily 15. výstavy ForPets v Praze v hale PVA Letňany. Letošní rok jsme tak trošku zbojkotovaly a vyrazily jen na jednu jedinou výstavu, protože se nám zdá, že to tam ta zvířata opravdu "odnášejí", je tam šílený hluk, mraky lidí... i dospěláky jsme vloni dovezly za ty 4 dny pohublé, takže proto ta změna. No a jak jsme dopadli? Lamborghini 2. nejlepší krátkosrsté baby (BOG-B II.), 2. nejlepší hladké baby (BOB-B II.). Oh My God získala ocenění 3. nejlepší hladké baby (BOB-B III.), Diorella Nejlepší hladké junior (BOB-J) a Chelsea 3. nejlepší hladké junior (BOB-J III.). Body v sekci výstavy.

3.4.2014 - proběhl další velký export, tentokráte do Malaysie. Domluva komplikovaná, všechno bylo zdlouhavé, ale nakonec se to přeci jen povedlo a chovatelé v Malaysii měli zvířata u sebe hned druhý den po desáté hodině ranní našeho času (odlétali ve 14.05). Nelitujeme, že jsme se do toho "shromaždování" zvířat a všeho papírování znovu pustily, protože radost ze zvířat byla veliká, o to více nás těší, že už začali připravovat druhý import od nás. Do Malaysie odletělo 15 zvířat v barvách krémová, bílá červenooká i tmavooká a jedna červenooká saténka.
Nějaké fotky z letiště zde:

Fotky našich cestovatelů:

A pár fotek z Malaysie:


1.4.2014 - porodila Jamája paterčátka, přišly jsme k hotovému. Všichni v pořádku a zdraví, takže super! Máme 2 holky a 3 kluky. Jednotlivě v odchovech, tady jedna společná.

31.3.2014 - porodila 4 miminka i Shelby. Máme 3 naháčky, takže jupíííííí - u Travolty potvrzeno SKG, a jednu chlupatou holčičku. Společné foto zde a jednotlivě v odchovech.

25.3.2014 - porodila Tequila 5 miminek. 2 nahaté kluky jsme bohužel našly mrtvé, takže nám zbyly 3 holčičky - 2 chlupaté a 1 holá. Mrknout na ně můžete v odchovech.

A aby to nevypadalo, že chov je jenom zábava, rození miminek a občasný výlet v podobě výstavy, tak tady malá ukázka toho zákulisí... Za letošní zimu už třetí balík sena, a jelikož  se nám nikam vcelku nevejde, tak 2 hodiny pytlování nás bohužel neminou...

10.3.2014 - Také z Thajska se nám dostávají skvělé zprávy! Všechna morčátka se mají bezvadně a letos, stejně jako minulý rok na stejné výstavě, zazářila! Tentokráte Marsyas Valentine byla oceněna jako BEST IN SHOW (Nejlepší morče výstavy). Posuzoval Travis Finkle z USA. Moc gratulujeme.

5.3.2014 - tak crestedi zřejmě nebudou a nebudou... :o) Nejdřív nám udělala čáru přes rozpočet Renesmé, když se "nechala" nakrýt hned při tom předčasném porodu a teď i Glorie. Jo, bylo divný, že tak rychle kyne a že se otevírá dost rychle na to, že byla se samcem od 6.1.2014 a tudíž by měla rodit nejdříve tak kolem 15.3., ale tak člověk se snadno upíše - číslo sem, číslo tam... Nějak jsme tomu nevěnovaly větší pozornost, až přišel ŠOK! A to doslova. :o) Jdu jí zkontrolovat, dát mrše nějaký přídavek zeleného a málem mi vypadly oči z důlku!! :o) U Glorie leží 3 mimina, ale jaká?!? BAREVNÁ! V tu chvíli mi prolítlo hlavou, a člověk si celkem rychle vzpomene na již zapomenuté, že kdysi při ranním krmení se Had (Snake in the Grass Vandulkojc) producíroval v boxu u Glorie a Vanilky, ač při večerním krmení byli všichni na svých místech... No, tak to stihl, pacholek jeden... :o) Ale po tom počátečním šoku přišlo celkem příjemné překvapení, miminka jsou povedená a moc roztomilá. Mrknout se na ty naše kukačky můžete zde a tady jedna společná:

23.2.2014 - a máme tu další, v pořadí naší druhou letošní výstavu, a to 3. krátkosrstou výstavu v Praze. Braly jsme 10 morčátek, klasika u nás, prostě od přihlášení do výstavy si VŽDYCKY někdo něco musí udělat, takže na svoji výstavní premiéru nejel Cairo, když při koupání jsme si všimly stroupků pod krkem – zřejmě po té záhadné nemoci :o), no a jako náhradnice jela Nirvana. Volba dobrá, páč Nirvana získala Nejlepšího saténa výstavy, 2. nejlepšího krátkosrstého juniora a 2. nejlepšího hladkého juniora (97,5 a 97 bodů). Jako další bodovala Diorella (97,5 a 97 bodů) a ta se stala 2. nejlepším krátkosrstým baby a 2. nejlepším hladkým baby, Chelsea pak přidala 3. nejlepší krátkosrsté baby a 3. nejlepší hladké baby, Eagle Premier se stal Největším sympaťákem výstavy :o), což je cena, kterou volili návštěvníci výstavy. Diorella a Eagle Premier se stali Nejlepším párem výstavy. Jednotlivé bodíky v sekci výstavy.

Výstava byla opravdu povedená, spousta cen, závěřem nejde nezmínit BISe této krátkosrsté výstavy a tím se stal odchovanec naší Xanthee a Etienna, takže spokojenost a gratulace posíláme k Terce :o).

8.2.2014 - A máme tu dalšího jedináčka. U nás tedy celkem výjimečná věc, jedináčci se u nás rodí zcela výjimečně, většinou ty vrhy máme početné, občas až moc početné :o), tento vrh byl ke všemu neplánovaný a tudíž očekávaný s určitými obavami... 8.12.2013 Renesme předčasně porodila, miminka byla maliličká, měla ještě úplně holá bříška. Porod jsme ještě v žádném případě neočekávaly, tudíž Renesme byla stále v boxu se spolubydlící a se samečkem. Našly jsme jí, jak už sedí v rožku s kupou prťavých miminek. Ale jak už je člověk přeci jenom trošku zná, už se nám zdálo, že tak nějak „divně kouká,“ takže pro jistotu dostala dávku vitamínů a rodicare. Stejně byla do večera naježená a přestala žrát úplně :o(. Takže klasický dokrmovací kolotoč, minimálně týden jsem si jí s sebou brala do práce, krmila jí co 2 hodiny, no tahaly jsme jí z toho určitě 14 dnů, ale povedlo se! Renesme se krásně rozežrala a úplně se z toho všeho vzpamatovala. Když nám přišlo, že se ale rozežrala až nějak moc :o), že je fit a v plné kondici, rozhodly jsme se, že může jít k samci. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistily, že už ale březí je! Že ji sameček nakryl ihned po tom předčasném porodu :o(. Renesme je ale velká bojovnice, která to vše přestála i s miminem v břiše a dnes někdy nad ránem v pohodě porodila 135g vážícího prcka :o). Tady jedna rodinná:

5.2.2014 – a máme tu malého obříka :o). Dnes porodila Pollynka jednoho jediného prcka a to 164 g vážícího krémového mamuta, pardon Drobka, protože jinak ho ani pojmenovat nešlo :o). Tady jedna rodinná a jednotlivě v odchovech.

3.2.2014 -  dnes někdy nad ránem porodila Jessica a k našemu velkému překvapení porodila čtyřčátka. Popravdě měla bříško tak maximálně na 2 prcky... Miminka jsou maličká a uvidíme, jestli to vůbec zvládnou, ale kéž by!!!, protože jsou nádherná! Máme 3 krémové holčičky a jednoho bílého tmavoočka. Jedna společná zde a jednotlivě v odchovech.

1.2.2014 - Do nového polského domova odjela přes výstavu v Praze naše první americká crestedka Sugar, doufáme, že se v novém domově bude mít skvěle.

29.1.2014 – Sophie přivedla na svět paterčátka. S porodem tak trošku „bojovala“, takže malá pomoc určitě přišla vhod :o). Bohužel jednoho jediného naháčka do druhého dne zalehla :o(. Škoda ho, vypadal nadějně… Zde tedy zbylá chlupatá čtyřčátka a jednotlivě v odchovech

27.1.2014 – uskutečnil se další velký export našich svěřenců a to hned do 3 zemí najednou :o). 11 morčátek putovalo opětovně na Filipíny, 4 morčáci odjeli do Francie a 2 morčátka putovala do Holandska. Bylo to docela náročné všechno to domluvit a sladit tak, aby se to povedlo, ale jo, všichni se v pořádku dostali tam kam měli, takže spokojenost veliká. Dokonce byla velká spokojenost i na druhé straně, takže ta naše je tím pádem o to větší :o). Jelikož jsme tentokráte výpravu nefotily, jsou zde fotky až z nových domovů :o).

FILIPÍNY:

FRANCIE:

.

HOLANDSKO:

24.1.2013 – máme bílá tmavooká trojčátka. Hurá! konečně zas jednou samé holky!!! :o) Maminkou je Kissina a taťkou již v Thajsku působící Chandler. Jednotlivě v odchovech a trio společně zde.

16.1.2014 – rodíme o 106 :o), narodily se nám další 2 vrhy. Včera večer k našemu velkému údivu porodila Wictoria sedmerčata!!!! Bříško měla tak na čtyři, nijak velké, ani náhodou jsme takovou nálož miminek nečekaly. Vše stihla krásně sama, nepotřebovala žádnou asistenci, přišly jsme k hotovému :o). Bohužel rána nedožila jedna krémová holčička, škoda,  dle našeho názoru vyloženě prochladla. Samozřejmě byli prcci maličcí a ona asi neměla sílu dolézt k mamině a ostatním. Ještě jeden z kulíšků seděl sám, byl už hodně chladný, zřejmě se oddělil později... toho jsme daly okamžitě do chumlu mezi ostatní a během dopoledne byl o.k. Takže společná šesterčátkovská zde a jednotlivě v odchovech.

No a jelikož si někteří válí šunky doma a kurýrují se z chřipky, tak byla šance i v dopoledních hodinách najít miminka, tentokráte u Chanel :o). Bohužel největší holčička se zřejmě udusila, ostatní 3 hlaďáčci (škoda, plánovaly jsme si ještě bílého cresteda :o) ) jsou v pořádku. Trio spolu a jednotlivě vrh Z5.

No a jelikož Chanel zůstali jen 3 prcci, dostala přídavek v podobě jednoho miminka od Wiki a Yollynka, která má jedináčka, dostala Wictorčiné prcky 2. Wictorii zbyli 3, ti úplně nejmenší, tak uvidíme, jak to nakonec všichni zvládnou.

Teď bude následovat pauzička, po které míma vyklopí Kissina a z nahulek by nejdříve měla rodit Sophie, kterou jsme nechaly nakrýt Luciferem, ještě těsně před tím, než odjel do Polska.

11.1.2013 – pokračujeme v naší novoroční miminkovské invazi :o). Dnes porodily hned 2 holky, při ranním krmení jsme našly 4 kulíšky u Rianky, ta má 2 krémáčky a 2 bělochy, nicméně zase převaha kluků a to 3:1. Jedna společná a jednotlivě v odchovech.

Větší radost nám udělala Fifina (Marsyas Infinity), která porodila 3 holky!!!!! Hurá, po dlouhé době samé holky, ale co víc, s Fífou už 14 dní bojujeme, 14 dní jí dokrmujeme, vitamínujeme a doufaly jsme, že to holka zvládne a jooooooooooooooooo. Jupííííííííííííí, povedlo se!!!  I když samozřejmě ještě nemá vyhráno, dokrmovat budeme dál, protože to kojení jí dá hodně zabrat, ale snad to dáme!!! Společné šimlo-červeno-černé komando :o) a jednotlivě opět v odchovech.

10.1.2013 - porodila Chance svoje první miminka, má čtyřčátka, vše zvládla sama a s přehledem, jen zas ti kluci… :o), už zase máme 3 kluci a jen 1 holčičku :o). Čtyřčátka spolu zde a jednotlivě v odchovech.

9.1.2013 – dneska nám přichystala oooobr překvápko Yolynka :o)))). Kontrolujeme tu kde koho, rodit má kde kdo, jen od Yolynky jsme ještě nic nečekaly... A ono se u ní choulí mimčo. Co mimčo, překrásná holčička a vedle ní bohužel ležel neméně hezký klučík, bohužel již bez známek života. Škoda ho… Přitom ráno fakt nebyla vůbec otevřená… Někdo je na dva prsty už pár dní a nic, a někdo… :o))) No mrkněte na ně, na krásky dvě a samotnou má malá v odchovech.

.

Včera  8.1.2013 porodila Julinka. Ta tedy také překvapila, ale ta už méně příjemně… Porodila tedy v pořádku, což je nejdůležitější, mimča jsou zdravá a k mají se k světu, jen jsou všichni vyšperkováni zálomky :o( Ale to jim naštěstí nebrání  v tom, stát se krásnými mazlíčky, protože oni opravdu krásní jsou!!! Tady jedna společná a jednotlivě v odchovech.

6.1.2013 – letos jsme výstavní sezonu zahájily opravdu brzičko, když hned na první lednový víkend byla naplánovaná 1st Winter double cavy show. Moc zvířat jsme k dispozici neměly, všechno to máme nakryté nebo právě kojící :o) a když už jsme vybraly 6 hlaďáků a 2 skinky, tak jak jinak, klasika, těsně před výstavou problémy … :o(. Nemohla jet Lara (to nás hodně mrzelo, na tu jsme dost spoléhaly) a Limited (no v podstatě i na něho, je to sice babík, ale má super stavbu a na samce velice slušnou hlavu). Na poslední chvíli se tedy hledali náhradníci… los padl na Doriana a ještě ráno před výstavou se koupala Diorella. Ale na to, že je to teprve 2,5 měsíční prcek, si vedla MOC dobře. Škoda, že se nahlášené změny zřejmě nepromítly v posuzovacím lístku, protože jinak si nedovedeme vysvětlit její hodnocení: drobná, ona se svými 600g ve 2,5 měsících :o). Ale i tak prostě si vedla dobře a získala 2. Nejlepší krátkosrsté baby, 3. Nejlepší hladké baby. Oliva (Marsyas Olivia Newon Jones) si vedla také moc dobře, tak ona se líbila i v Nitře, a získala Nejlepší krátkosrstý junior, Nejlepší hladký junior a byla v rozstřelu o BIS krátkosrstý. Puma skončila v hladkých hned za ní, tedy 2. Nejlepší hladký junior a 3. Nejlepší krátkosrstý junior, Lexi se tam tak nějak mezi holky zamotala v hladkých byla 3. Nejlepší hladký junior, ale naopak v krátkých 2. Nejlepší krátkosrstý junior :o))), no a v dospělácích získala Jamája (Marsyas Jamaica) Nejlepšího hladkého adulta. Takže na začátek sezony fakt dobrý a snad nám stejnou radost budou dělat i nadále :o)

No a zakončení dne bylo doma ještě o to lepší, že v boxíku u Yennefery jsme našly naše první crestedíčky, první úúúúžasné crestedíčky - hlavičky jako makovičky, ušiska jak slonící, přesně něco takového jsme si tajně přály!!! Jednotlivě v odchovech.

2.1.2014 – tak zas jsme o rok starší, ale snad i moudřejší a zkušenější… co se morčat týče, tak určitě, protože tam se člověk učí neustále :o)
Během loňského roku jsme výstavy tak trochu flákaly, přesto některé jsme si utéct nenechaly :o). Dařilo se nám v celku dobře, 2x jsme získaly titul BIS, 3x BISII, 6x BIS krátkosrsté + další ohodnocení, ale co hlavně, obstály jsme na Speciálce u švédských rozhodčích,  čehož si ceníme fakt moc. Znovu (již potřetí) jsme obhájily titul Nejlepší hladké bílé červenooké morče, přidaly titul Nejlepší bílé tmavooké morče  a Nejlepší černé morče. Jen u těch krémů je stále co dohánět :o). Ale budeme se snažit  stále pracovat a zlepšovat i u všech ostatních barviček …. Snad ještě větší radost než úspěchy vlastních zvířat nás těší úspěchy našich odchovanců vystavených v zahraničí.  Marsyasčata si  vedla moc dobře na výstavách ve Finsku, Švédsku, Polsku i Thajsku. Když tu padlo to Thajsko, tak nemůžeme v této rekapitulaci nezmínit, že v květnu se uskutečnil export našich odchovanců  do Thajska, v červenci na Filipíny a v prosinci opět do Thajska. Naše řady naopak počátkem roku rozšířila morčátka z Dánska a v září z Anglie. 
Co se porodů týče, odchovaly jsme spoustu miminek, spoustu krásných miminek, takže se stále rozrůstáme :o), porody byly většinou bezproblémové , 2 samičky potratily, ale samozřejmě jsme i o pár zvířat přišly :o(, tak to prostě chodí… Odchovy v černých barvičkách nás víceméně teprve čekají, stejně tak jako naše první crestedí odchovy, tak hlavně v tomto směru jsme zvědavé, co ten letošní rok přinese…

1.1.2014 - Přejeme všem krásné prožití vánočních svátku, bohatou nadílku a do nového roku 2014 jen to nejlepší.

2013 copyright © Chovatelská stanice MARSYAS