NEWS


       BOARS


         SOWS


        SHOWS


   FOR SALE


     PLANS


    NURSELS


 

 

 

2012 / 2011 / 2010 / 2009

Sledujte náš Facebook profil: MARSYAS CAVIARY

29.12.2013 – o poslední letošní vrh se postarala Soraya a hurá!!!, máme konečně i nějaké holky :o))). Fifina (Marsyas Infinity) a Juliet to zřejmě letos už nestihnou, takže na barevná překvapení a další poloangličany se můžeme těšit začátkem příštího roku. Soraya tedy porodila čtyřčátka – máme bílou č.o. saténovou holčinu, bílou č.o. holčinu, krémovou holčinu a krémového kluka. Na společné quatro mrkněte zde a jednotlivě v odchovech:

24.12.2013 - Přejeme všem krásné prožití vánočních svátku, bohatou nadílku a do nového roku 2014 jen to nejlepší.

23.12.2013 – se uskutečnil export 6-ti našich  morčáků do Itálie. Paní chovatelka si pro ně dojela osobně, brala si ještě i další skiníčky od Blanky, Markéty a Evči, tak snad se tam budou mít všichni dobře!

17.12.2013 – Lindsaya porodila čtyřčátka, jak jinak samé kluky! To už snad ani není k smíchu :o). Pěkně si to rozdělila na 2 chlupáčky a 2 holásky, bohužel o jednoho holáska jsme za 2 dny přišly :o(. Ostatní jsou v pořádku, cpou si pupíky a lítaj o 106 :o). Jedna společná zde a jednotlivě je dám do odchovů, ale zatím nebyl čas je vyfotit :o)

A malá zprávička o Renesmé – té se společně s námi svůj boj o život podařilo vyhrát, týden byla na atb, týden jsme dokrmovaly, vitamínovaly… Prostě snažily se stůj co stůj jí vrátit zpět do normálního života a podařilo se!!!! Takže radost veliká, i přesto, že to ani jedno z jejích miminek nezvládlo.

13.12.2013 – pátek třináctého se u nás žádná katastrofa naštěstí nekonala, ba naopak. Hned po ránu se u Rozinky choulila 4 barevná klubíčka :o). Tahle spojení je vážně sranda sledovat :o).  Mimča jsou po červené samičce a barevném šimlíčkovi a na svět vykoukl téměř standartní červený šiml, škoda té malé kapičky na nose, zase je s ní tááááák roztomilý :o), 2 NS barevní šimlové s úžasnou lysinkou přes celou hlavu a krásný červeňáček.  Mrknout na prcky můžete zde a jednotlivě v odchovech.

Podobné spojení ještě očekáváme po Marsyas Infinity a Elite Stud Zodiakovi.

Ve středu 11.12.2013 – se uskutečnil další export Marsyasčat do Thajska. Nervíky opět na pochodu, jak to všichni zvládnou, kord když po ránu na veterině nešel formulář TRACES, ale když i technika si nakonec dala říct, vypadalo to, že vše bude v pořádku. A taky že jo!!! Za necelých 24 hodin od odletu už přišla první fotka Toha s morčákem v náručí :o). Tak SUPER a spokojenost, že to opět všichni s přehledem zvládli.

.A všichni tito odletěli:

9.12.2013 - A je tu zase malá nálož novinek :o). Dnes porodila Essenza malé Palemoonky :o). Máme 2 krásně světlé krémáčky – holku a kluka. Na malé obříky se můžete podívat v odchovech a tady jedna společná.

Včera, 8.12.2013, jsme měly 2 porody, jeden bohužel nečekaný, předčasný..... Porodila nám Renesmé, zcela náhodou jsme to zjistily při ranním krmení, páč nemáme morčata, ale loudily obecný a bylo divný, že v horním boxu stojí a přepadávají  jen 2 morčata a ne 3. Tak vytáhnem celý box a ony tam mimina!!! Renesmé ještě ani nebyla oddělená, tak ještě se vůbec neotevírala, zrovna při sobotním čištění jsme všechny samičky kontrolovaly, ale není to dobré, miminka jsou maliličká a Renesmé je „divná“, nežere..., takže dokrmujeme a uvidíme.... Držte palce.

Odpoledne, když jsme se vrátily z nákupů, měla vedle sebe prcky i Palemoonojc Fleur, prostě naše malá Kytka :o). Jedno mimčo bylo bohužel mrtvé, ostatní 3 jsou v pořádku. Mimča jsou to čistě anglické krve – 50% Palemoon, 50% JP&S Barnard, takže super rodokmenově – totálně a úplně nepříbuzná na náš chov. Čili radost veliká, minimálně krémový kluk zatím zůstává, u holčiček uvidíme :o). Kytka však díky špatném stavu Renesme nafásla i její mimina, tak uvidíme, zda a jak to všechno zvládne... Zde opět jedna společná a jednotlivě v odchovech.

V pátek 6.12.2013  zatímco my jsme „plesaly“ na Maturitním plese, porodila Císa. U jejího porodu jsme raději chtěly být, protože ona je zatím stále neskutečný plašan a tak trochu jsme se toho porodu u ní obávaly, nicméně zbytečně, zvládla to na jedničku a porodila 2 krásné černé holky a 1 kluka. Černé komando zde a jednotlivě v odchovech.

No a poslední novinkou je naše účast na výstavě v Nitře (16.-17.11.2013), prvotní emoce už vyprchaly, takže jen stručně :o). Sobota „šla“, černí získali Nejlepší kolekci, Nejlepší pár, Oliva (Marsyas Olivia Newton Jones) byla 3. nejlepší krátkosrstý junior a 2. hladké, Lexi byla 2. nejlepší krátkosrsté baby, Marsyas Lara Croft si vybojovala 3. hladké. Neděle bída s nouzí, ale hlavně zklamání a rozčarování z posuzování, kdy všichni ti krásně okatí morčáci dostali srážky za moc velké oči, paradoxně u některých našich černých, a to to oko nemají nějak extra malé, tak zas výtka, že oko by mohlo být větší :o))). U krémových srážky za příliš světlou krémovou, za málo intenzivní krémovou, dobře na tom byli ti, co už vypadali jak mezistupeň mezi krémem a buff :o(. My se tu stále „pereme“ s tou krémovou barvou, snažíme se jí stále zesvětlovat - a pak tohle? Tak co je tedy správně????!!! Asi jak u koho, že?

17.11.2013 - Yumička nezklamala a zopakovala svojí holčičí jízdu :o) Včera, 16.11., na svět přivedla 4 kouzelné holky, 2 bílé červenooké a 2 bílé tmavooké. Že by se konečně začaly rodit zase nějaké holky? :o) Jedna společná tady a jednotlivě v odchovech.

11.11.2013 –  po malé pauzičce pokračujeme :o). Sabucha si sice počkala na krásné, Svatomartinské, datum, ale to asi bylo osudné dvěma z kluků, které jsme ráno našly mrtvé a špatně vybalené. Zřejmě taková nálož na poprvé na ní byla moc :o(. Kluci byli velicí, mimochodem zase 5 kluků!!! :o), čtyři měli cca kolem 110 g, jen jeden měl 97 g. Naštěstí zbylí 3 kluci se mají čile k světu, mamina taky, tak v holky holt budeme doufat příště :o). Jedna chlapácká zde a jednotlivě v odchovech.

5.11.2013 – neuvěřitelné se stává skutečností :o))))))), i další den totiž máme mimina! Ještě včera při večerním krmení jsme si ze Zamiry dělaly srandu, že tohle tedy nedá, do rána vyklopit mimina (opět otevřená na prst, opět prvnička….) a ejhle dala :o))))))))))). Ty holky nám momentálně bortí všechny doposud nasbírané informace o časových intervalech s blížícím se porodem vypozorovaných dle postupného povolování pánevních kostí :o))) No nic no, máme tedy zase 2 kluky :o))), nějaká chlapská invaze či co :o), jeden je bílý č.o., jeden krémový a dalšího bílého č.o. jsme bohužel našly mrtvého. Tady jedna společná a jednotlivě v odchovech.

4.11.2013 –„ pospeciálkové“ párování přináší ovoce aneb baby boom pokračuje :o). A to doslova :o) !!! V sobotu 2.11.2013 přivedla na svět čtyřčátka Elena, pravda, trošku si dávala na čas a hrála na nervy, když zrovna jí jsme hlídaly jako oko v hlavě pro celkově těžší průběh prvního porodu… No stejně si zjistila interval našich kontrol a porodila mezi tím :o))), ale tak hlavně, že to zvládla v pohodě a všichni jsou v pořádku! Máme 4 kluky jako buky a mrknout na ně můžete společně zde a jednotlivě v odchovech.

V neděli ráno, tedy 3.11.2013, nám přichystala překvapení Rykiela a to v podobě 3 buffíčků. V pátek byla lehce povolená, ale šlo to nějak extra rychle, což jsme tedy nečekaly :o) a tak jsme ještě ani neoddělily samce :o). Rodinku jsme našli chviličku po porodu, tak snad není Rykielka znovu nakrtá… Poučení pro příště:  nevěř zkušeným maminám :o), a celkově – nevěř morčatům, stejně si vždycky udělaj co chtěj :o))). No ale k miminkům … Máme 2 kluky a 1 satén holčičku s brutálně krásnou hlavou :o), co čert nechtěl, je asi lehce připitá, bublá, a maliličká :o(. Ale pokud to zvládne, tak by jsme si jí rády nechaly. Foto rodinky zde a jednotlivě opět v odchovech.

No a na dnešní ráno (4.11.2013) si ještě větší překvapení přichystala Sarah. Ta tedy dobrý, ta byla oddělená :o),  ale jako prvorodička při páteční kontrole lehce otevřená…, no prostě porod jsme čekaly až někdy koncem týdne, vzhledem k tomu, jak to ty prvorodičky vždycky protahují… tak nic, prostě zase překvápko :o). Naštěstí si s prvním porodem hravě poradila a máme 2 holčičky. 1 je krémová saténová (ta pravděpodobně zůstane doma) a druhá krémulka bude nejspíš na prodej, ale ještě se rozhodujeme. Jednotlivě v odchovech a tady opět jedna společná.

31.10.2013 - dnes nad ránem porodila svoje první miminka Fantaghiro. Narodili se 2 nádherní kluci (krém a bílý červenooký). Oba mají úžasně široké hlavy a obrovské oči. Více v odchovech.

V brzké době očekáváme porod černošky Eleny. Je otevřená na 2 prsty a váží přes 1500g, snad bude všechno v pořádku a nebudou to 2 mláďata váhově kolem 160g jako v jejím minulém vrhu.

27.10.2013 - v úterý 22.10. přivedla Micina na svět obrovská trojčata. Ač jsme očekávaly, že jako první z naší tmavooké dvojky porodí Olexa, záhy nás překvapila Micina svými prcky. Narodili se: bílá tmavooká samička, krémový kluk a bílý červenooký kluk s váhami 119, 127 a 139g. Více v odchovech.

Den poté, 23.10., ji ihned následovala Olexa, která na svět přivedla opět paterčata, tentokrát si pouze vyměnila barvičky :o) Minulý vrh, E4, měla 3 bílé a 2 krémové, ve vrhu E5 se jí narodili 3 krémáčci (2 kluci a holka) a 2 bílí tmavoočci (kluk a holka). Více informací a jednotlivé fotky v odchovech.

5.10.2013 – výstava Velvary. Po delším čase zase jedna výstava, ale tak musíme šetřit no. Anglie vyšla hoooodně draho a kde jinde se dá ušetřit, že… na krmení ne, na podestýlce ne, takže jediná varianta jsou výstavy :o). Byla to tedy docela fuška po takový době dát do kupy ty bílý :o))), samozřejmě i tak dostaly všichni bodovou srážku za zažloutlou srst :o). Posuzování bylo dost přísné, dokonce i 90 !!! bodů padlo, ale nakonec to pro nás nebylo tak tragické. Nejvíce se líbila malá Lexi, která s 97,5 body (měla jen 3 morčata z celé výstavy) získala ocenění Nejlepší krátkosrsté morče výstavy, Nejlepší krátkosrsté baby a Nejlepší hladké baby. Krásné body získala i Puma (97 bodů opět jen pár morčat z celé výstavy) a tímto získala 2. Nejlepší krátkosrsté baby, 2. Nejlepší hladké baby. Kissina s Touchem se stali 3. Nejlepším párem výstavy (příště holt více přemýšlet u skládání párů :-D) a po dlouhé době jsme vytáhly i skinníky. Jela Cornélka jestli si dojede šampiona a dojela :o). Dokonce se stala 3. nejlepším adultem, takže super, a po zvažování, kterou mlaďošku vytáhnout, tak los padl na Shelby, sice nemá tak krásnou hlavu jako Sophie, ale zas má lepší osrstění, tak tady to na umístění nebylo, ale hezkých 96 bodů. Výstava byla pěkná, dokonce jsme nezmrzly ani my, ani morčata :o), jen ta rekonstrukce haly, pro kterou byla téměř 2 roky zavřená, se nějak nekonala :o).

26.9.2013 – ve čtvrtek večer porodila Brooklyn čtyřčátka, bohužel jedné saténové holčičce moc vykousala pupeční šňůru a ta uhynula. Nicméně velkou záhadou a obrovským šokem pro nás byl nedělní stav Brooklynky, když v sobotu a ani dny předtím nic nenasvědčovalo nějakému problému, v neděli ráno jsme jí našly v takovém stavu, že už ani nemělo cenu jezdit na veterinu :o(. Naježená, břicho jak balon, na pohmat bolestivé, do hodiny zemřela :o(. Příznaky by nasvědčovaly tympanii, ale v sobotu nepršelo a běžně jindy dáváme trávu úplně mokrou (ne zapařenou samozřejmě) a nikdy žádný problém nebyl. Miminka naštěstí přijala Glorie a ač nebylo v plánu, že by někdo zůstal doma, tak v tomto případě jsme situaci zase přehodnotily a díky té naší sentimentalitě fakt nevíme, na jaké počty morčat se za chvíli dostaneme :o). Foto sirotků:

24.9.2013 – porodila Glorie trojčátka, bohužel největší holčička byla při našem návratu domů mrtvá :o(. Zůstaly 2 překrásné krémulky:

Společné foto našeho černého komanda :o)

20.9.2013 - Letní dovolená se obešla bez přírůstků, ta podzimní už ne :o))). Ale tak vše bylo naplánované a dopředu domluvené,  protože to by prostě byl hřích!!! - jet do Anglie a nic si nepřivézt :o))). A hlavně nová krev se samozřejmě vždycky hodí :o).  Nebudeme zde vypisovat, jak složité to všechno bylo a kolik to stálo času a úsilí, protože to by bylo na román :o).  Povedlo se a to je důležité! Naše počáteční zklamání, že chovatelé, o které jsme měly zájem, toho na prodej moc nemají, nakonec vystřídala „hrůza“, že tolik zvířat domů ani nedovezem, když na poslední chvíli nabízeli a nabízeli a takové nabídky se prostě neodmítají :o). Dovezly jste tedy něco od Palemoonů, Eliťáků, opět něco od Sophie a tentokráte i od jejích rodičů, nově jsme se rozhodly, že půjdeme do crestedů, takže máme našeho prvního krémového cresteda, teď ještě „potřebujeme“ cresteda černého :o). Prostě byla to fuška, ale jsou tu:

15.9.2013 – smutek vystřídala radost v podobě nádherných paterčátek od Virginie. Miminka jsou sice maličká, dle velikosti bříška jsme čekaly tak 3 prďolky, a ona taková nadílka!, ale mají se čile k světu, tak snad to zvládnou. Máme 3 šimlíčky, dva dokonce v saténu, a 2 červeňáčky. Jednotlivě v odchovech a tady jedna společná:

14.9.2013 – jednou jsi dole jednou nahoře.... dnes to bude smutné :o(. Opustily nás 2 samičky, Rachel a Irena (Iris). Irena byla naše první papírové morče, morče, které to u nás všechno našláplo, otevřelo nám chovatelský svět morčat s PP, o kterém jsme do té doby vůbec netušily, že existuje. Morče, které bylo pořizováno jako „nejmenší zlo“ k té haldě zvířat co jsme do té doby už doma měly, za to, že Dominika sama zvládne týdenní pobyt v Motole. Mylná představa to byla, pravda, takže díky Irčo, za to, že jsi byla, za to, že jsme tam, kde jsme... *RIP*

3.9.2013  - porodila trojčátka Princezna, ale o chlapečka jsme druhý den přišly :o(. Zbyly 2 krásné krémulky:

30.8.2013 – a máme tu nová miminka. Umička porodila svoje první miminka, hned napoprvé si dala paterčátka :o),ale zvládla to sama a na jedničku, takže máme 3 kluky a 2 holky v barvách krémová, bílá i buff :o):

29.8.2013 – máme za sebou další výstavu, tentokráte v Žitenicích, kde už jsme byly vloni a moc se nám tam líbilo. Ráno jsme tedy trošku zabloudily, no jo no, někdo je holt talent a dokáže zabloudit i s navigací :o), ale dojely jsme! Vyhrané „exkluzivní“ ceny v tombole :o))) pak už jen doplnily skvělé výsledky morčáků, takže zase jedna fajn výstava :o). No a morčáci tedy: Yumička – BIS II, Nejlepší krátkosrsté morče, Nejlepší hladké morče a spolu s Touchem Nejlepší pár výstavy. Wictoria Nejlepší saténové morče, Zamira 3. nejlepší hladké, Chance 5. nejlepší hladké. Jednotlivé body v sekci výstavy a foto Yumičky a hrníčků do výbavy přidáme co nejdřív :o))).
15.8.- 18.8.2013 - Super prožitý prodloužený víkend za námi a o to se postarala 14. Speciální výstava morčat v Toulcově dvoře. Ač tedy pro nás náročné na přípravu pro celkem vysoký počet zvířat, když letos jsme přihlásily rekordních 19 morčat :o))), prostě bylo stále volno, posuzovatelé přeci nepoletí z takové dálky posoudit „5“ morčat, a také se nám letos zdáli všichni takoví nemastní, neslaní – ta úmorná vedra se na nich totiž dost podepsala, tak jsme přihlašovaly a přihlašovaly ..., ale jsou prázdniny, tak se to nakonec v pohodě zvládlo :o). Čáru přes rozpočet nám udělala Renesme, krásná krémová samička, na kterou jsme v krémech sázely, mimo jiné loňské Nejlepší krémové morče Speciálky, tak necelý týden před si udělala „něco“ s okem – chudinka, mrkněte na foto , samozřejmě přestala žrát (to už jsme naštěstí zvládly), ale lítáme na veterinu ještě dnes a očko stále není v pořádku :o(. Ale k výstavě... Letošní Speciálku přijeli posoudit opět zahraniční posuzovatelé, letos tedy Darren Fieldhouse a Jens Lindgren ze Švédska. Posuzovalo se dle evropského standardu a posuzování bylo opět velmi přísné. Přes naše počáteční obavy se naši morčáci neztratili, ba naopak, celkem slušně zabodovali :o). Obhájily jsme loňské vítězství v bílých červenookých, letos jsme navíc získaly i ocenění Nejlepší bílé tmavooké a Nejlepší černé morče. Tmavoočci si vybojovali Nejlepší chovatelskou skupinu, Jessica k titulu Nejlepší krátkosrsté baby, Nejlepší hladké baby, Nejlepší bílé tmavooké morče přidala ještě Nejlepší krátkosrsté morče mladého chovatele. Císa bodovala v juniorech a byla 2. nejlepší krátkosrsté junior, 2. nejlepší hladké junior a Nejlepší černé morče. Fanta zářila v adultech a získala Nejlepší hladké adult, 2. nejlepší krátkosrsté adult a k tomu tedy Nejlepší bílé červenooké morče. Yumička v rozstřelu o nejlepšího hladkého adulta skončila na 3. místě. Takže spokojenost veliká, fakt!

Další dobrou zprávou je, že v průběhu Speciálky jsme se dočkaly narození miminek po Blackyně. A jupíííííííííííííííííííí, jsou to geňáčci!!!!! Takže další obr radost. Blacky totiž straaaašně dlouhou dobu  s Damonem nějak nechtěla zabřeznout, nakonec jsme je tedy rozdělily a Blacky daly k Orestovi, ale bylo to někdy koncem května, tudíž jsme v chlupáče už ani nedoufaly. Blacky musela slušnou dobu přenášet, nicméně otcovství je v tomto případě k naší radosti nezpochybnitelné :o). Porod probíhal v Česko – Moravsko – Slovenské koprodukci někdy těsně nad ránem z pátku na sobotu, takže byl vlastně řádně zapit :o))). Mrknout na ně můžete zde a jednotlivě v odchovech.

30.7.2013 – stará, známá, ohraná, bohužel pravdivá, větička: Nějak nám tu vázne aktualizace :o). Vše za čerstva můžete sledovat na našem facebookovém profilu MARSYAS CAVIARY, ale samozřejmě konečně doplňujeme i zde:

29.7.2013 – uskutečněn další velký export - tentokráte na Filipíny. Posílaly jsme 14 morčáků a přestože se jednalo o takovou dálku, byli na místě (i s chvilkovou pauzou pro mezipřistání) za necelých 24 hodin. Krása!, když si představím, že po ČR kolikrát cestují i 2,3 dny než dorazí z jednoho koutu na druhý. Všichni to zvládli na jedničku a malá fotoreportáž zde:

27.7.2013 – neskutečná vedra a výstava v Horšovském Týně. Ač je to jedna z těch malých výstav, moc rády se sem vracíme. Spolu s výstavou morčátek se v areálu koná i výstava koz, ovcí, králíků, slepic a holubů, a na náměstí je každý rok veliká pouť s ještě větší nabídnou různého mlsání a dobrůtek. Je pravda, že letos jsme díky vedrům opékaného pašíka vynechaly, klobouk dolů před všemi těmi grilovači a opékači, to prostě musel být očistec, ale i tak to bylo opět super. Z tomboly jsme si dovezly kohouta :o))), takže radost měl nejenom Šimon, ale i babička, a posléze i znání, ke kterým putoval.  No a výstava? Nejlepší krátkosrsté baby – Marsyas Jessica, druhým nejlepším baby byla dcera naše Esprita – moc hezounká saténová holčička Noroelle Cavalletto, která už bodovala v Chebu a v Proboštově, 3. nejlepší baby - Marsyas Zamira. Nejlepší krátkosrstý junior. Nejlepší krátkosrstý adult – Marsyas Yuma, 2. nejlepší krátkosrstý adult – Marsyas Yasmine Gieree. Body a výsledky všech v sekci výstavy a tady ukázka netradičních pohárů:

24.7.2013 – den po Fatimě porodila čtyřčátka i Soraya, máme 3 holčiny (jednu saténovou) a 1 kluka. Jelikož víme, že Soraya umí, dopadlo to dle očekávání – miminka vypadají úžasně. Jedna společná do rodinného albíčka :o) a jednotlivě v odchovech.

23.7.2013 –Fatima porodila čtyřčátka. Jednalo se o plánovaný vrh červené šimličky a černého samečka s neplánovaným výsledkem, aneb hokus, pokus se vyvedl, i když trošku jinak než jsme očekávaly :o). Místo plánovaného černého šimlíka se narodil úúúúúúúžasný, dokonce standartní,  barevný (černo-červený) šimlík, no takže ten holt zase zůstane doma, to se pustit nedá :o), a zbylá miminka jsou černá s troškou červené. Jedna společná zda a jednotlivě v odchovech.

20.7.-21.7.2013 výstava Cheb. Je to pro nás stále tak trochu „rodinná“ výstava, takže se sem rády vracíme – super zázemí, skvělá příprava, dobré ceny, letos ozvláštněno zahraničními posuzovateli, takže jsme nemohly chybět. Ač jsme výstavu chtěly pojmout jako víkendový výlet, nabalily si plavečky, že si s Evkou a Kubou zajedem na chebskou přehradu na koupačku, tak to se tedy nepovedlo, páč se většina někam zdejchla a my skončily jako nosiči, zapisovači, vypisovači a rozdělovači :o), ale nevadí, i tak to bylo zajímavé a v mnohém (minimálně ve způsobu posuzování :-D) nevšední. A jak jsme dopadly?

Sobota: Nejlepší krátkosrsté morče výstavy (BIS), Nejlepší krátkosrsté morče – rovná srst, Nejlepší krátkosrsté morče, Nejlepší krátkosrsté junior, Nejlepší hladké, 2. nejlepší krátkosrsté junior, 2. nejlepší hladké.

Neděle: Nejlepší krátkosrsté morče – rovná srst, Nejlepší krátkosrsté baby, 2. nejlepší krátkosrsté junior, 3. nejlepší krátkosrsté baby, Nejlepší hladké, 2. nejlepší hladké, 4. nejlepší hladké, 5. nejlepší hladké, Nejlepší kolekce, 3. nejlepší pár.

18.7.2013 – Lindsay na sebe nenechala dlouho čekat a včera večer je vyklopila taky :o).  Na tento vrh jsme byly velice zvědavé a těšily se moc, moc, moc, protože za prvé - Lindsay je potomek Mamby, je to krásná černá samička, nakrytá opět Hadem, takže typově fakt pěkná zvířata obě dvě, no a za druhé, jak to vůbec dopadne dát geňáka na geňáka :o).  Za druhé to nedopadlo nic moc, máme 5 chlupatců a jen jednoho naháče :o)))), to se tedy mohli fakt víc snažit :o). Za prvé to dopadlo výborně, typově miminka vypadají super. O to větší škoda, že dopředu nevíme SKG, ale tak vzhůru do experimentů, že... :o))))))))))))) Mrknout na tu nálož můžete zde a jednotlivě v odchovech.

17.7.2013 – máme zase naháčky :o). Včera porodila svá první miminka Cornélka. Nakrytá (ne sežraná) byla Hadem, tak jsme čekaly, co tam vyleze :o))). Jelikož Had je Snake in the Grass Vandulka, nemáme háďata, ale samozřejmě morčata. Cornélka si to pěkně rozdělila na 2 nahatce a 2 chlupatce a podívat se na ně můžete zde a více v odchovech.

14.7.2013 – tak jsme zvládly Bulharsko a Turecko a ani jsme si odtamtud nedovezly žádné morče :o))). To by nám taky zbytek rodiny dal, ještě na dovolené honit morčata :o). No, ale jelikož nám tu díky dovoleným silně vázne aktualizace, přinášíme nálož novinek za poslední dobu. Událo se toho dost a to jak toho radostného v podobě miminek, tak bohužel i dost toho smutného, kdy jsme přišly o spoustu zvířat a jak jinak – z řad nejvyšších :o(.

4.7.,5.7.2013 – výstava Bohuňovice. Osobně jsme se nezúčastnily, vlezly nám do toho dovolené, ale naši odchovanci bodovali: Marsyas Fata Morgana - sobota - 97,5 bodů, Nejlepší hladké, Nejlepší krátkosrsté junior, rozstřel o BIS, v neděli znovu 97,5 bodu a 2. nejlepší hladké a splnila podmínky k udělení titulu CZCH. Dle zpráv, které se k nám dostaly v neděli bodovala Marsyas Fantasy, která se stala Nejlepší hladkým. Gratulujeme! A když už jsme zmínily Fatu Morganu, trošku jí dlužíme zveřejnění jejích úspěchů, protože je to moc úspěšná holčina, takže chvalozpěv na Fatu Morganu :o):1) výstava v Polsku, v Gliwicích - jednalo se o 2 výstavy a posouzení od 2 různých posuzovatelů.

*INTERNATIONAL SHOW
- posuzovatel David Backham Doyle, NL - hodnocení HV
Nejlepší junior morče výstavy, Nejlepší hladké, Nejlepší hladká samice

*NATIONAL SHOW -
posuzovatelka Liliana Bytomska, PL - hodnocení HV
Nejlepší hladké

2) výstava v Lučenci - 99 bodů - posuzovatel: István Silikosi, HU
Nejlepší hladké, 2. Nejlepší krátkosrsté junior - splněné podmínky k titulu SKJC

4.7. 2013 – se narodil vrh R, tentokráte po Rianě a Magicovi. SG u Riany zatím nepotvrzeno, satének v tomto vrhu nebyl žádný, nicméně miminka moc pěkná. Máme 3 kluky a 1 holčičku.

29.6. 2013 – narodil se vrh Q. Byla to plánovaná příbuzenská, miminka vyšla typově luxusně, všichni 3 krátké kulaté hlavičky, očka jak korálky, světloučký krém. Bohužel ale všichni 3 zálomek. Takže tudy cesta nepovede... Zas mazlíčci to budou o to parádnější :o).

27.6.2013 - jsme v boxu u Defi našly mrtvé mímo. Porod byl nečekaný, Defi stále neměla žádné pořádné bříško, takže se nám zdálo, že času je dost a nikdo jí nekontroloval. Nicméně Defi se zdála v pohodě, bez problémů žrala. Další den se ukázalo, že nemůže na levou zadní, ale tak po porodu velkého mimča se to může stát. Dostala vitamíny, stále bez problémů žrala. Následující den se stav ještě zhoršil, Defi už nemohla na obě zadní. Zkusily jsme co hodinu dávat glukozu, vitamíny, vše co jsme vyčetly na možné poporodní problémy a komplikace. Na veterině jí píchly Dexametazon, že prý snad poškozené nervy... Rtg neukázaly vůbec nic, s nohama bylo vše v pořádku. Defi se stále nelepšila, další den už jsem si speciálně vyžádala atb, calciovku, něco proti bolesti. Za 2 dny jsme boj o její záchranu prohrály :o(.

23.6.2013 – narodil se vrh P, jedináček - poslední mímo po Qjůťovi. Qjůťa s Chursin nezklamali, je to přesná kopie Yumy a Umy. Záměrně jsme toto spojení již potřetí zopakovaly, protože mimča vycházejí typově moc pěkná. No posuďte sami... Puma:

21.6.2013 – rána největší! :o(((. Mamba večer přestala žrát. Ještě v poledne se hnala za mrkvičkou, a večer už ne. Takže jsme jí nadopovaly vitamíny, daly rodicare, hned ráno se jelo na veterinu. Ještě před vstupem do ordinace začala Mamba tlačit, bohužel bezvýsledně. Rtg ukázal 5 miminek. Zkusily jsme oxytocin a jedno mímo se za naší asistence podařilo vytlačit. Další oxy, další mímo. Začínalo to vypadat nadějně, nicméně třetí dávka již nezabrala, stahy byly slaboučké a další mimča se přes tříhodinovou snahu touto cestou vyndat nepodařila :o(. Přes všechna odstrašující varování jsme stejně nechaly udělat císaře, jestli se alespoň Mambu nepodaří zachránit a bohužel :o(. Ve tři odpoledne jsme jí vyzvedávaly z veteriny a už se v podstatě neprobrala k životu :o(. Tohle nás tedy opravdu MOC mrzí, Mamba byla asi nejkrásnější morčátko, co jsme kdy měly, a plány s ní byly veliké...
2 dny předtím jsme přišly o Qjůťu. Trošku šok, z ničeho nic tu najednou nebyl :o(. Škoda ho, miminka dával moc pěkná.

19.6.2013 – je takové vedro, že se ani nechce psát, takže dnes to bude, na rozdíl od minule, veeeelmi stručné. O víkendu byl Proboštov, výstava super, výsledky, ceny a výhry také. Máme Nejlepší kolekci, Nejlepší pár výstavy, 2. nejlepší pár výstavy, 3. nejlepší pár výstavy, Nejlepší jednobarevné morče, Nejlepší krátkosrstý junior a ještě něco v hladkých - Nejlepší hladké junior a Nejlepší hladké adult, 3. nejlepší hladké baby, 3. nejlepší hladké junior, 3. nejlepší hladké adult :o). Komplet bodíky a výsledky zde.

10.6.2013 – výstava v Rehau aneb výstavní přípravy vrcholící úvahami ukončit chov :o). Dnes to bude dlouhé povídání :o), čtvrtek – to byl prostě „den“! Krásně jsme si to naplánovaly... že začneme ve čtvrtek, „vykydáme,“ klasika, vždycky to vyjde akorát před výstavou :o(, protrháme a vykoupeme krémáky, černošky a červeňačku. No a bílé si necháme na pátek a snad to nebude jako už tradičně příprava a lítání do půlnoci, když musíme vstávat tak brzy. Ale znáte to, člověk míní a .... a tak tedy od začátku. Přijedem domů, hodíme morčíkům ždibec trávy a po kávičce, že se na to vrhem. Než jsem to kafe dopila, Irena ukousla Umičce půlku ucha!!!

V tu chvíli jsem myslela, že to nepřežije ani Irena, ani já :o(. Umička!!!! Naše současná největší výstavní naděje. A to myslim zcela upřímně, ona byla prostě úžasná! Krásná krátká kulatá hlava, slušné uši (tedy jo, ty by mohla mít o maličko větší, ale tak píšu slušné, ne bomba uši), a co víc – krásně světlý krém, a srst super hustá a hlavně krátká, že ani nebylo co protrhávat! Tak o takovou naději jsme teď přišly :o(. Z toho než jsme se vzpamatovaly, trvalo tedy hodně dlouho, ale co už, jde se holt dál... Pozvažovaly jsme, kdo by mohl být náhradník a daly jsme se do černých. Ty připravit na výstavu, to je peklo! Ta srst je úplně něco jiného než u bílých, krémových či červených morčáků. Oni jí mají takovou tvrdou, jakoby mastnou, a s tím něco pořešit, to je tedy síla. To se člověk opravdu vyvzteká! Ale nakonec hotovo. Když jsme došly k Rozince, všimly jsme se, že má všenky. Kouknu na krémáky, mají všenky! Kouknu na bílé, mají všenky! My jsme si z Kladna musely dotáhnout všenky a za ten měsíc se to pěkně rozneslo ... Takže co teď? Na Advocate pozdě ... Už padala rozhodnutí , že jsme v sobotu doma, že nikam nepojedeme, že všechny morčata rozprodáme a bude pokoj! Nakonec tedy zvítězilo svědomí, že Evču jsme do toho uvrtaly, že jí v tom nemůžeme nechat samotnou, že jsme slíbily dovézt 5 morčat do Německa a že i jeden z pořadatelů nám věnoval svůj čas a nejednu odpověď, takže prostě jet musíme! Tak honem postříkat Arpalitem (alespoň ty výstavní, co jeli do Německa), nechat chvíli působit a všechny vykoupat. Pak znovu Arpalit a v pátek znovu všechny vykoupat a raději ještě jednou naarpalitovat. Tedy všechna čtvrteční snaha zbytečná.... Ale všenek jsme se zbavily, v neděli jsme pak všechno osazenstvo zakapaly Advocate, takže máte šlus, vy potvory mrňavý! Tedy snad :o)

Výstava dobrý, nebo spíš super, dostaly jsme po těch čtvrtečně-pátečních nepříjemnostech takové to potřebné „nakopnutí“ od Herberta Janssena, opravdu VELKÁ slova chvály na všechna naše zvířata a to nás hodně potěšilo, výsledky byly také parádní, takže nakonec zase zvítězil ten dobrý pocit, že to asi smysl má, ale fakt bylo namále :o). A výsledky? Best in show II, Bestes Jungtier, Bestes Glatthaar, Bestes Glatthaar 1-6Monate, 2nd Beste Sau. Jen škoda, že při rozstřelech o Nejlepší samici výstavy a Nejlepší morče výstavy nebyla ona. Co se dá dělat, že... :o(,3rd bestes Glatthaar 1-6Monate a Masyas Jamaica – Bestes Glatthaar 7-12 Monate. Na podrobné ohodnocení všech se můžete podívat zde.

5.6.2013 – dnes si tu vyhradíme prostor ke chlubení :o), fakt jsme na ty své odchovanečky pyšné. Marsyas Andalusia opět zářila, tentokráte  dokonce na výstavě ve Švédsku. Získala 2x Best of breed, 2 certifikáty (certifikát získává jen určité morče, není to vůbec ovlivněno počtem bodů, prostě jen nejlepší z nejlepších, kteří se posuzovatelům opravdu líbí). Ale zahanbit se nenechaly ani ostatní holky – Marsyas Zaira – 2x Best PE white, 2 certifikát, Marsyas Barbie – 2x 2nd Best of breed, 1 certifikát. Velké gratulace posíláme Elise do Finska.


Zleva: Zaira, Barbie a Andalusia

A další super zprávy přišla z Thajska. Bylo to neočekávané vítězství našich morčat na jejich první výstavě v Thajsku. Morčáci byli totiž v novém domově necelé 3 týdny, takže na aklimatizaci, návyky na nové krmení a hlavně nové klimatické podmínky vskutku krátká doba,  a přitom úspěch veliký: Marsyas Valentine – Best junior of Variety, Best of Variety, Best junior of breed. Marsyas Morgana – Best Intermediate Variety, Best of Variety, Best Intermediate of Breed, a Marsyas Watanaya – Best senior Variety! Posuzoval rozhodčí z USA - Trevis Finkle, takže fakt spokojenost veliká!!! Velké gratulace posíláme do Bangkoku!


CZCH Marsyas Morgana


Marsyas Valentine


CZCH Marsyas Watanay

31.5.2013 - někdo slaví osmnáctiny, někdo se právě narodil :o))). Rodilo se na přání, a tak i přes počáteční obtíže, radost veliká. Máme první hladké černoušky narozené v naší CHS a hned napoprvé jsou to takoví obři. Ještě, že jsem byla přítomna u porodu, protože bylo nutné zasáhnout a první miminko ze samičky vyroženě vytáhnout. Chudák holka! První porod, první mimino a váha? Neuvěřitelných 165g! Druhé mimino nebylo o moc menší, samička s váhou 151g. Ale jsou krásné a neskutečně ušaté. Zatím nebudou na prodej, ještě počkáme, jak porostou... Jednotlivě v odchovech a tady jedna rodinná:

26.5.2013 – v pátek porodila Rikyelka. Máme 2 úžasňáky :o) – satén buff holčičku Nirvanu a krémového kluka Navarra. Mimča jsou obrovská - 142 a 131 gramů vážící, taky břicho měla Rikyela tak na 4 mimina :o). Podívat se na ně můžete jednotlivě v odchovech, tady jedna společná.

No a příští mimča už by měla být černá, naši první černoušci, takže už se moooooc těšíme!

20.5.2013 – v úterý, chviličku po našem odchodu do práce a do školy, začala rodit Barča Okurkovic. Porod byl námi dlouho očekávaný, vyhlížený, se snahou Barču neustále kontrolovat, protože byla otevřená na 2 prsty víc jak týden, ještě ke všemu jí nějak začala zlobit pravá zadní nožka, takže.... Prostě obavy, jak to všechno zvládne a jak to dopadne!  Jestli není lepší ranní překvápko – místo jednoho morčete je jich tam 5 :o))). Obavy z porodu byly naštěstí zbytečné, Barča to zvládla i s handicapovanou nožičkou skvěle, porodila 2 naháče – holku a kluka a jednoho chlupáčka geňáčka červeňáčka. Takže příjezd domů super, mimča i mamča v pořádku, čilí, večer nás však čekala rána v podobě mrtvého skinny kluka. Dle mého ho Barča zalehla, jak se všichni nacpali do pelíšku a ona s tou „chromou“ nohou.... (ale mohlo to být samozřejmě cokoli jiného). Pelíšek jsme jí tedy zabavily a dostane ho, až mimča trošku povyrostou. Jinak ale musíme ocenit, jak jsou ty maminy šikovné a vynalézavé, jak jí asi stále ještě bolí ta zadní nožka, tak nemůže kojit klasickým způsobem ala hrbáč obecný, tak vymyslela toto O:-)

Mimča jednotlivě v odchovech, tady jedna oprsklá miminkovská:

18.5.2013 - Dostaly jsme pár fotek našich morčáků z Thajska.


 

11.5.2013 – Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme už jsme tu :o)! Tedy ne my, ale morčáci, a ne tu, ale tam :o) Hned vysvětlíme… :o) Ve čtvrtek se totiž uskutečnil další velký a složitý export, kdy naši morčáci putovali až do dalekého Thajska, do Bangkoku. Opět vše dobře dopadlo, máme velikáááááánskou radost, že všichni morčáci to zvládli s naprostým přehledem a že už jsou všichni zdraví a v pořádku v novém domově. Přikládáme pár fotek.

Morčata, která do Thajska odcestovala:

6.5.2013 – dnešní novinky výjimečně nejsou miminkovské :o), ale výstavní. O víkendu jsme se zúčastnily výstavního maratonu, jak jinak nazvat 2 výstavy po sobě, to je totiž vždycky hooooodně náročný víkend, a tentokráte to byly výstavy v Kladně. Kladno máme už od loňska  v seznamu oblíbených, takže jsme se těšily. Původní plány, že tam i přespíme a uděláme „mecheche“, nakonec padly, ale dámskou jízdu jsme si tedy nakonec udělaly u nás doma :o). Když napíšu, že po pařbě jsme jely v 6 ráno morčatům na trávu, tak mi to snad ani nikdo nebude věřit :o))). Ale k výstavě ... Posuzování bylo přísné, přesto naše výsledky nebyly špatné, ba naopak :o).

Sobota:
Nejlepší krátkosrsté morče, Nejlepší krátkosrsté baby, Nejlepší hladké baby, Nejlepší morče mladého vystavovatelebyla v rozstřelu o BIS, ale v sobotu skončila na 2. místě.  
Marsyas Uma – 2. nejlepší krátkosrsté baby, 2. nejlepší hladké baby. 
Marsyas Fanthagiro – 2. nejlepší krátkosrsté junior, 2. Nejlepší hladké junior. 
Marsyas Uma + Marsyas Segafredo 
se stali Nejlepším párem výstavy.

Neděle: 
Tentokráte naše stejné morče jako v sobotu boj o BIS vyhrála, takže BEST IN SHOW čili Nejlepší morče výstavy, Nejlepší krátkosrsté morče, Nejlepší krátkosrsté baby, Nejlepší hladké baby a Nejlepší morče mladého vystavovatele. 
Marsyas Segafredo – 2. nejlepší krátkosrsté baby, 2. nejlepší hladké baby. 
3. nejlepší hladké baby. 
Marsyas Fanthagiro – Nejlepší krátkosrsté junior, Nejlepší hladké junior, 
Marsyas Yasmine Giree – 2. nejlepší hladké adult. 
2. nejlepším párem výstavy,
 avšak Segafredo a Uma měli bodů více (měli bodů více než první pár výstavy) a měli se stát Nejlepším párem výstavy, no jo no, nějak se na ně na chudáčky zapomnělo :o))), ale řešit to nebudeme, už to necháme tak jak to je :o).

Jednotlivé bodíky všech zúčastněných v sekci výstavy a závěrem ještě poděkování Andree za poučnou přednášku :o).

3.5.2013 – výjimka potvrzující pravidlo je tu :o). Renesmé se rozhodla, že nebude kopírovat ostatní a tudíž rodit v noci, tedy někdy nad ránem, a začala rodit těsně po obědě. Ač byla s bílým samcem, narodili se samí krémáčci a jsou to 3 holky a 1 klučík. To bude asi tím, že čekáme na bílého červenookého samečka :o) No a když se rodilo přes den, nebude tu společná jen rodinná, ale také malé porodní video, pokud se ho podaří nahrát :o).  Jednotlivě v odchovech.

2.5.2013 – tak s holkama je asi konec :o). Dnes porodila Bukvice 4 mímošky a jsou to 3 kluci a jen jedna holčina. Ještě ke všemu má chuděrka malá ohnuté pacinky :o(. Zkusíme masírovat a snad se narovnají. Zatím se nám nic podobného nestalo, uvidíme, zda to bylo jen malým místečkem v bříšku nebo je v tom něco víc ... Ale jinak jsou moc krásní, jeden z kluků je dokonce satének. Zde zase jedna společná a jednotlivě v odchovech.

29.4.2013 – ty jooooo, holčičí jízda pokračujeeeee!!! A jaká!!! V sobotu někdy nad ránem porodila Yumička 4 holčičky (3 tmavooké a 1 červenookou) a jsou to tak krásná stvořeníčka, že jsme z nich úplně a maximálně a strašně moc nadšené :o). Jsou to takové malé kopie Yumičky, některé s lepšíma ušima, o což jsme se tou příbuzenskou vlastně snažily. Ale tak samozřejmě uvidí se, jak holčičky porostou... Mrknout na ně můžete v odchovech a tady jedna společná:

26.4.2013 – V úterý 23.4., právě při ranním krmení, začala rodit Virginia. Než se nakrmilo, za občasného hození okem, jak to jde, Virginia porodila 4 holky!!! :o), Super, to máme rády, vrhy o samých holkách :o). Máme 2 šimličky, jednu s lysinkou, a 2 červené holky se třemi bílými prsty na zadní noze. To se nám tedy ještě nestalo, že by narodila červená s bílou. Tak všechno je jednou poprvé, že? :o) Tady opět jedna společná a jednotlivě v odchovech.

Jinak všechna miminka pěkně rostou, starost nám dělala akorát bílá červenoočka od Miciny, která měla pouhých 58 g a zdálo, že snad ani nemá sací reflex. První 2 dny jsme ji zkusily trošku přikmit, a když Taušeně zbyl na stravu jen jeden výrostek, bylo rozhodnuto. Zkusily jsem jí malou vnutit, Tauší jí okamžitě a bez problémů adoptovala a dnes už má prďola 92 g. Tak snad to zvládne.

A tady jedna miminkovská, aneb jak vyfotit 20 krémových a bílých miminek :o)

20.4.2013 – všechno dobře dopadlo!!!! Jen malou chviličku po nahrátí včerejších novinek na web a večerním nakrmení, asi nestála o žádné čumily :o), porodila Glorie paterčátka. Super, spokojenost veliká, že vše vychází, tak jak má :o). Máme 2 krémové kluky, 1 krémovou, 1 buff a 1 bílou č.o. holčinu. Jen zůstalých 1375 Gloriiných gramů po porodu je trochu zarážejících :o) Prcci jednotlivě v odchovech, tady jedna rodinná:

19.4.2013 – ten pravý jarní baby boom pokračuje :o). Ve středu 17.4. porodila krémová čtyřčátka Essenza. Krásně si to rozdělila na 2 holky a 2 kluky s velmi  slušnými  porodními váhami 105g, 116g, 103g a 97g. Mrknout na ně jednotlivě můžete mrknout v odchovech, jedna společná zde:

Včera, 18.4.2013 porodila Tauchenová 2 mimča, jedna holčička se bohužel narodila už mrtvá :o(. No škoda, no… Zůstal nám živý kluk, který je černý s troškou červené.

Každým dnem očekáváme porod Glorie, která je už přímo obřích rozměrů, váží neuvěřitelných 1.950 g a břicho má jak balón :o). Doufejme, a držte jí spolu s námi palce, ať vše dopadne na výbornou a mimča se narodí živá a zdravá a ať jsou všichni spolu s Glorií v pořádku! Gloriška :o):

15.4.2013 - a máme tu další miminka a opět slušnou nálož :o)). Chvíli nad ránem, protože při ranním krmení byla mimča ještě mokrá, porodila Micina - Marsyas U Love Me ...Mí... tak Micina :o))) svoje první dětičky a opět na první porod super výkon. Na světlo světa přivedla paterčátka - 3 bílé tmavoočky a 2 bílé červenoočky. Můžete se na ně podívat v odchovech a tady jedna společná:

11.4.2013 - 14.4.2013 jsme se zúčastnily výstavy ForPets. Jely jsme bez nějakých ambicí, protože momentálně nemáme zvíře, které by nemělo nakousané uši nebo vyrvaný trs chlupů :o) fakt super, že si ty potvory jdou hned po uších :(, všechny pěkné samice jsou u samců, no a tak to také dle očekávání dopadlo :o))))) Ve čtvrtek trochu více vybojovala Marsyas Jamaica - Nejlepší hladké, 2. nejlepší krátkosrsté baby, v pátek Marsyas Cornelia - 3. nejlepší skinny junior a v neděli Marsyas Chursin v rozstřelu o Nejlepší hladké skončila na 2. místě (2. nejlepší hladké) a přidala ještě 2. krátkosrstý adult. Body ostatních v sekci výstavy.

11.4.2013 - úžasné ranní překvapení, protože takový pupek fááákt neměla :o), si pro nás nachystala Olexa, která při své porodní přemiéře zvládla vše úplně bravurně a přímo ukázkově si poradila s porodem šesterčátek. Máme 4 bílé tmavoočky a 2 krémáčky a na to, že je jich tolik, nejsou porodní váhy nijak malé. Broučci společně zde a jednotlivě v odchovech.

31.3.2013 – tu pravou Velikonoční nadílku si pro nás na Velikonoční neděli přichystala Brooklyn a to v podobě dvou úúúúúúžasných miminek. Brooklyn byl rok začátkem března a jako u  jediné této samičky, z loňských výstavně úspěšných samiček, jsme si říkaly, že tady to bude v pohodě, že Brookla to do roka stihne. Obavy jsme měly u Yasmíny a Yolynky, protože jsme je kryly na poslední chvíli, ale ne, obě holky to stihly v pohodě, jen Brooklyn se rozhodla, že bude dělat fóry :o). Ač byla se samcem od 11.11., tak pořád nic :o). Ale čekání se vyplatilo! Jediná „vada na kráse“ je to, že obě miminka jsou opět kluci :o))) Ale i tak nejspíš oba zůstanou :o).

Takže Veselé Velikonoce všem!

Zde jednotlivé fotky kluků z vrhu D4 v odchovech.

Včera přivedla na svět první várku červeňáků Rozinka. Máme 3 kluky – 2 červené a 1 šimlíčka. Šimlíček nejspíš zůstane, oba červeňáčci jsou na prodej. Tady jedna společná, jednotlivě v odchovech.

23.3.2013 - Končíme s barevnými naháči :o(. Dnes po velké rodinné poradě padlo rozhodnutí, že takhle to už dál nejde. Bohužel není tolik místa, aby chov šel vylepšovat dle našich představ při současném držení černé a barevné řady. A jelikož černou řadu můžeme kombinovat s černými hlaďáky,  padlo rozhodnutí, že se rozloučíme s těmi barevnými :o(. Proběhla velká aktualizace prodeje.
22.3.2013 - máme nového hada :o) Ale není to had jen tak ledajaký, je to tak trošku vzácnost, je to had chlupatý :o) Komu se to zdá divné, ať se mrkne na fotku :o) Naším novým hadem a přírůstkem je totiž zlatý aguťáček Snake in the Grass Vandulka. Sice nebyl původně určen k prodeji, ale když jsme ho uviděly, a ještě ke všemu zjistily, že babičkou je Marsyas Kimiara, prostě jsme si o něj musely napsat. Blanka nakonec souhlasila, ještě vtipné jméno mu vymyslela :o), není co dodat. Děkujeme, už je prostě náš :o)
21.3.2013 - Doplněny nové plány - očekáváme hlaďáčky - červené, šiml červené, krémové, bílé a buffíčky, ve všech barvičkách se mimča můžou narodit i v saténu :o) Dále čekáme skinníky a geňáčky v černé a aguti zlaté barvě a potom možná ještě nějaké barevné skinníky a v neposlední řadě máme spolu 2 černé páry, takže se konečně můžeme těšit i na černé hlaďáčky :o)))

Další super zprávou je, že se po našich odchovancích Marsyas Rayon a Marsyas Xavier narodila PRVNÍ SKINNY MIMINKA V BRAZÍLII :o)
Posíláme velké gratulace Diógenesovi a šikovné mamince Rayon :o)

17.3. nás po dlouhém boji nám opustila skinnička Dosia. :( Měj se tam nahoře krásně <3

15.3.2013 - dnes v ranních hodinách porodila Princezna 3 krásné prcky :o) Máme 2 holčičky, bílou a krém satén, a jednoho krém satén kluka :o) Jedna společná tady a více v odchovech.

14.3.2013 – konečně se dostáváme ke zveřejnění nějakých těch informací i zde, nejen na FB :o), a to ohledně našich nových přírůstků. Jelikož se nám díky Mambě MOC a MOC začali líbit černí morčáci, tak  samozřejmě, ne že by se nám nelíbili i jiné barvičky a barevné kombinace, ale člověk musí tak trochu kalkulovat co a jak, a k čemu, a hlavně místo ... a černí se dají velmi dobře využít i u skinny. Proto jsme se rozhodly rozšířit naše řady o 4 nové černoušky. Nebylo to jednoduché, ale nakonec se vše zdárně podařilo. K importu jsme ještě „přibalili“ další účastníky :o), takže se noví morčáci objevili i v CHS Z Hasičárny, Brusinka a Cavalleto.
6.3.2013 - dnes konečně porodila Gerda, hodně dlouho nás napínala a my jsme jí pořád chodily kontrolovat, protože její předchozí 2 porody nebyly zrovna nejlepší a byla nutná asistence. Hlídaly jsme jí každou chvilku, jenže ne, ona prostě porodí, až tam nikdo nebude :o)) Naštěstí se jí to povedlo samotné a porodila 5 miminek, bohužel jedno bylo mrtvé. Ale zbytek je v pořádku :o))) Máme 3 chlupaté kluky a 1 chlupatou holčičku v barvách červená a červená s bílou. Více info v odchovech.

4.3.2013 – včera jsme se zúčastnily 2. krátkosrsté výstavy morčat v Praze, v Toulcově dvoře. Pro nás to byla zahajovací výstava a dát morčáky do kupy po tak dlouhé zimní pauze byl téměř nadlidský výkon. K tomu všemu tak obrovská konkurence!!!! Přihlášeno a posouzeno bylo více jak 150 krátkosrstých morčat, z toho jen hladkých bylo 60, a všichni jsou stále krásnější a krásnější.  Ale naši morčáci si vedli skvěle, takže radost obrovská!!! Ono už ráno začalo velice příjemně, a to zjištěním, že Soraya v noci porodila 3 krásné krémové holčičky, z toho jedna je saténová - vrh Z3. Pak to pokračovalo super žvanící, na zcela jistě velmi vysoké odborné úrovni, morčecí debatou nejen o morčatech :o))))))))))))))))))))))))))))) a vyvrcholením bylo vyhlášení výsledků, kdy Yumička získala ocenění BIS - Nejlepší morče výstavy, Nejlepší krátkosrsté junior a Nejlepší  hladké junior, k tomu přidala u Terky působící, Jamajka Nejlepší krátkosrsté baby, Nejlepší hladké baby, Fantaghiro 2. nejlepší krátkosrsté baby a 2. nejlepší hladké baby a Ellijah s Renesme 2. nejlepší pár výstavy. Takže fakt spokojenost obrovská, konkurence byla opravdu veliká a morčátka jsou vážně všechna pěknější a pěknější. Doma na nás čekal Sauvignon 2009, pozdní sběr, prosciutto a leerdammer, tedy ne na oslavu, taťka morčatům tak nějak zrovna nefandí, jen ho honila mlsná :o), ale zrovna se to docela hodilo :o))). Takže včera SUPER den! Více v sekci výstavy, tady jedna Yumičková:

a tady ještě holčičky z vrhu Z3 :o)))

22.2.2013 - Tricolorní skinník Caravaggio byl nabídnut k prodeji. Více zde.
18.2.2013 – v dalekém Finsku se své první výstavy zúčastnila naše Andalusia, která si vedla úúúúúúplně báječně! Získala titul BIS baby/junior a dokonce speciální ocenění posuzovatelů za její kondici v tak útlém věku. Posíláme gratulace do Finska - congrats Elisa !

15.2.2013 – paní Bendel děkujeme za přepravu a Daně za našeho nového geňáčka Coppera Isobell, který snad bude posilou do červeno-bílých skiníčků. S červeno-bílými máme „velké“ plány, na jaro/léto chystáme velmi zajímavé spojení, na jehož výsledek se hoooodně těšíme, ale víc zatím neprozradíme. Až to bude aktuální, dáme sem info. Teď ukázka Kopříka :o).

13.2.2013 – a máme tu další nadílku :o). Dnes po obědě na světlo světa přivedla svá první miminka Yolynka. Máme 2 saténové kluky, 1 buff kluka a 1 bílou holčinu. 2 kluci zatím zůstávají, sice nevíme, kam je dáme, ale prostě zůstávají :o), ostatní zřejmě pofrčí do Thajska. Prcci společně zde a jednotlivě opět v odchovech.

12.2.2013 – lehce předvalentýnský dárek si pro nás dnes po ránu přichystala Rianna, která na svět přivedla 5 bílých geňáčků. Trošku jsme se tohoto vrhu obávaly, Riannu jsme kdysi prodaly jako posilu do chovu skiníčků a když se chovatelka rozhodla chov omezit, tak jsme si jí velmi rády vzaly zpět. Bohužel už nakrytou :o(. Ale nedopadlo to tak nejhůř, máme 5 prcků – 3 holčiny a 2 kluky a někteří jsou fakt povedení. Jedna rodinná zde a jednotlivě v odchovech.

10.2.2013 - konečně je znovu v provozu celý web. Každým dnem očekáváme mimina od Rianny, která už váží 1596g, nechápu, že jí ještě pořád baví se s tím pupkem tahat :o)) Dále pak čekáme miminka od Yolynky, která už je otevřená skoro na prst :o)
3.2.2013 – v pátek porodila Yasmína přes 140g vážícího klučíka. Bohužel na první porod to pro ni asi byla velká nálož a klučíka jsme našli mrtvého. Yasmínka je ale v pořádku, takže alespoň že tak…

1.2.2013 - nově vytvořeny rodokmeny v prezentaci chovných morčat.

26.1.2013 - a dnes neočekávaně porodila Yeneffera svoje první mimča. K velkému překvapení 3 krémové SATÉNKY, jediné mimčo není SG, ale všichni rovnou satén, super ! Máme 2 kluky a 1 holčičku. Na prcky se můžete podívat v odchovech a tady společná.

24.1.2013 – druhý letošní vrh na sebe nenechal dlouho čekat. Už včera večer Rachel „nepřepadávala“ z boxu při krmení, takže jsme tušily, že v noci porodí a taky že jo. Ráno tam byli. Při zběžném zkouknutí 1 bílé a 1 krémové mimčo. Tak jsem Rachel zvedla, kde schovává ta další, protože pupek měla tak na 4, a fakt nikde nic dalšího :o). Asi bude dietka a ne podstrojování kojící mamině, jak to u nás bývá zvykem. Vyžránek jeden:o). Ale miminka jsou pěkná, rodokmenově velice zajímavá, takže opět velké dilema, zda holčina zůstane nebo ne :o). Mrknout na ně můžete v odchovech a tady jedna společná.

19.1.2013 - Dočkaly jsme se prvního letošního odchovu. Chursin porodila 2 krásné krémáčky, kluka a holku. Více info tady.

18.1.2013 - Proběhla aktualizace plánovaných odchovů. V nejbližší době se můžeme těšit na miminka po Chursin a Rachel, obě holky se již začaly otevírat.

14.1.2013 - Rok se s rokem sešel a tak jsme tu s malou rekapitulací, žádné statistiky, jen letmé poohlédnutí za tím, co se u nás za ten loňský rok událo ...

Chovatelsky to byl pro nás rok určitě velmi úspěšný, a to jak na poli výstavním, tak v chovu samotném. Narodila se nám spousta krásných miminek, takže tím pádem se neustále rozrůstáme, protože pak nedokážeme ty krasavce prodat :o) Snad se nám podařilo tak nějak vychytat problémy březích samic, za loňský rok jsme neměly žádný případ toxemie, až koncem roku jsme přišly o jednu samičku po potratu miminek a o druhou po císařském řezu. Osvědčilo se nám opakovat krytí cca 3 měsíce od porodu, takže v tom budeme i nadále pokračovat a snad bude i nadále vše O.K. Morčátka z našeho chovu se v loňském roce rozjela nejen po ČR, ale i docela daleko do světa, máme své zástupce v Anglii, Finsku, Holandsku, Německu, Polsku, Slovensku a dokonce i v Brazílii. No a ti co zůstali doma, dělali radost nám a hájili naše barvy na poli výstavním. I tam se nám celkem dařilo, nebudeme počítat a vypisovat jednotlivá umístění, za největší úspěch považujeme získání ocenění Nejlepší krémové hladké (obhájen předloňský titul) a Nejlepší bílé č.o. hladké morče na největší výstavě v ČR v loňském roce, což je Speciální výstava morčat posuzovaná zahraničním posuzovatelem,  Yasmíniné 3x Best in show (BIS) a dokonce získání titulu BIS našeho odchovu v zahraničí. Za další obrovský úspěch považujeme získání titulu PLATINOVÁ CHOVATELSKÁ STANICE za necelé 3 roky od narození prvního vrhu u nás a o pár měsíců později dokonce splnění podmínek pro udělení titulu DIAMANTOVÁ  CHOVATELSKÁ STANICE (teď ještě aby to všichni poslali … :-D). Nicméně tímto nechceme usnout na vavřínech, máme své cíle, máme stále co zlepšovat a na čem pracovat. Jako hlavní cíl si dáváme zlepšení krémové barvičky našich odchovanců a udržení si v chovu „sloních ušisek“ u krátkých a kulatých hlaviček, což je dle našeho názoru ještě dost častý problém tady v Čechách. No, a aby těch cílů nebylo málo, tak jsme si dovezli pár černoušků a pokusíme se odchovat a pracovat také s černými hlaďáčky, i když původní plán a záměr byl úplně jiný :o) Ale ono se to úplně nevylučuje. Pokus zkrácení a rozšíření hlav, vylepšení uší  a barvy u skinny snad zvládneme při tom :o)

Z pohledu toho morčecího světa to byl celkem fajn rok se spoustou fajn lidiček a už se těšíme na ten rok letošní! :o)

1.1.2013 - Přejeme Vám do nového roku jen to nejlepší, spoustu zdraví a štěstí a hodně osobních i chovatelských úspěchů.

2013 copyright © Chovatelská stanice MARSYAS